ME w biathlonie: Biegi indywidualne dla Rosjan

18:19, 25.01.2017 Daniel Topczewski

Reprezentanci Rosji triumfowali w pierwszej konkurencji biathlonowych mistrzostw Europy - biegu indywidualnym. Wśród panów bezkonkurencyjny był Aleksander Łoginow, natomiast wśród pań Irina Starych. Najlepiej z Polek spisała się Magdalena Gwizdoń.

Bieg indywidualny M:

Pierwsza konkurencja biathlonowych mistrzostw Europy była prawdziwym popisem Rosjan. Jako pierwsi o medale walczyli mężczyźni, którzy wystartowali o godzinie 10:00. Niewiele ponad dwie godziny później było już wiadomo, którzy biathloniści zdobędą krążki w biegu indywidualnym. Zawody wygrał Aleksander Łoginow, który raz spudłował (jedno pudło - minuta karna), ale doskonale zaprezentował się na 4 kilometrowej pętli. Drugie miejsce zajął Bułgar Krasimir Anew, który na kilometr przed metą jeszcze prowadził, ale w końcówce lepiej spisał się Rosjanin, który wygrał korespondencyjny pojedynek ze swoim rywalem. Na trzecim stopniu podium stanął kolejny biathlonista Sbornej - Aleksiej Sliepow. 30-letni zawodnik, podobnie jak Anew, był bezbłędny na strzelnicy, ale nie był w stanie powalczyć o coś więcej niż trzecie miejsce.

O skali dominacji Rosjan może świadczyć fakt, że w czołowej dziesiątce było ich pięcioro. Czwarte miejsce zajął Jurij Szopin, piąte Aleksiej Wołkow, a szóste Dimitrij Małyszko. Polacy nie zaprezentowali się w środę najlepiej. Grzegorz Guzik był dopiero 43. (3 pudła), a Łukasz Szczurek zakończył zawody tuż za Guzikiem (2 pudła). Tomasz Zięba z czterema pudłami był 84., Andrzej Nędza-Kubiniec (7 pudeł) finiszował jako 85., a Tomasz Jurczak z czternastoma niecelnymi strzałami był 111. w gronie 114 zawodników.

Bieg indywidualny K:

Bieg indywidualny kobiet również padł łupem reprezentacji Rosji, a wszystko za sprawą Iriny Starych. 29-letnia biathlonistka, która ma w swoim sportowym CV zawieszenie za doping, podczas zawodów w Dusznikach-Zdroju udowodniła, że nadal potrafi walczy o czołowe lokaty. Rosjanka ani razu nie pomyliła się na strzelnicy i to umożliwiło jej walkę o złoty medal. Drugie miejsce w środowym biegu indywidualnym zajęła Swietłana Slepcowa, która spudłowała podczas drugiego strzelania i straciła do zwyciężczyni minutę i 3 sekundy. Trzecia lokata przypadła Ukraince Anastazji Merkuszynie (1 pudło).

Nie najlepiej pierwszego dnia mistrzostw Europy poradziły sobie Polki. O ile Magdalena Gwizdoń wywalczyła miejsce w pierwszej dziesiątce, o tyle pozostałe reprezentantki zaprezentowały się nieco gorzej. Anna Mąka (2 pudła) była 27., Krystynę Guzik pogrążyła fatalna dyspozycja serwisowa (6 pudeł), co pozwoliło jej jedynie na zajęcie miejsca 35. Kinga Mitoraj była 36., a Karolina Pitoń 57.