Maryna Gąsienica-Daniel wraca do gry. W weekend zawody równoległe w Lech. Zasady i program wydarzenia

Photo: Pentaphoto Ale Trovati

Maryna Gąsienica-Daniel weźmie udział w zaplanowanych na sobotę zawodach slalomu równoległego w Lech. Następnego dnia na starcie staną mężczyźni. W poniższym artykule przybliżymy Wam zasady tej konkurencji i przedstawimy program zbliżającego się wydarzenia.

Photo: Pentaphoto Ale Trovati

W zeszłym sezonie mieliśmy okazję, aby oglądać zawodników rywalizujących w slalomie gigancie równoległym (z ang. parallel) w Pucharze Świata. Miało to miejsce właśnie w austriackim Lech/Zuers. To tam swój najlepszy rezultat w karierze osiągnęła Maryna Gąsienica-Daniel – zajęła miejsce dziewiąte.

Na czym to polega?

Zawody polegają na tym, że na stoku ścigają się dwaj zawodnicy lub dwie zawodniczki. Jadą oni na tak samo ustawionych trasach slalomowych. Jedna z nich ma tyczki niebieskie, a druga czerwone. Zawody rozgrywane są metodą pucharową (od 1/8 finału), a do startu dopuszczanych jest najlepszych 16 narciarzy z kwalifikacji. Jedna rozgrywka składa się z dwóch przejazdów, każdy zawodnik jedzie raz po trasie niebieskiej, a raz po czerwonej.

Obaj zawodnicy startują, gdy otworzą się ich bramki startowe. Za pierwszym razem ruszają jednocześnie. Strata czasowa drugiego zawodnika do zwycięzcy na mecie to różnica z jaką wystartuje za nim w następnym przejeździe. Może ona wynosić jednak maksymalnie pół sekundy (nawet gdy narciarz się przewróci, wyruszy do drugiego zjazdu 0,5 s za zwycięzcą pierwszej kolejki). Zwycięzcą zostaje zawodnik, który wygrał swoje wszystkie starcia. Podium uzupełnia wygrany z rywalizacji o trzecie miejsce.

Program zawodów w Lech/Zuers (13-14 listopada):

Sobota – 13 listopada:
– 10.00 – Kwalifikacje kobiet
– 17.00 – Finały kobiet

Niedziela – 14 listopada:
– 10.00 – Kwalifikacje mężczyzn
– 16.00 – Finały mężczyzn

Źródło: Informacja własna