Maria Pietilä Holmner ogłosiła zakończenie kariery

0

fot. Aspen Snowmass / CC BY NC ND

fot. Aspen Snowmass / CC BY NC ND

Szwedzka alpejka Maria Pietilä-Holmner ogłosiła dziś, że kończy swoją zawodniczą karierę. Powodem tej decyzji są nękające Szwedkę od dłuższego czasu kontuzje. Z powodów zdrowotnych Pietilä Holmner nie wystartowała w żadnych zawodach w tym sezonie (na półkuli północnej). 

Maria Pietilä Holmner po raz ostatni w zawodach wystąpiła w lecie w Pucharze Australii i Nowej Zelandii. Przed inauguracją Pucharu Świata w Sölden pojawiła się informacje, że 32-letnia Szwedka nie pojedzie na zawody otwarcia sezonu z powodu kontuzji kręgosłupa. Nie podano wtedy jak długa może być przerwa. Później szwedzka alpejka musiała wycofać się też z uczestnictwa w slalomie w Levi i stało się jasne, że sprawa jest poważniejsza niż mogło się wydawać. Mimo wszystko trener szwedzkiej kadry Lars Melin mówił o poprawie stanu zdrowia swojej podopiecznej i tłumaczył, że głównym celem są Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang. Niestety zawodniczka w końcu podjęła trudną decyzję o porzuceniu nadziei na powrót i ogłosiła zakończenie kariery na kilka tygodni przed rozpoczęciem koreańskich igrzysk. Wobec problemów z kontuzjami Pietilä Holmner miałaby problemy, aby wrócić na najwyższy światowy poziom i powtórzenie sukcesów, które odniosła w swojej długiej karierze.

Już poprzedni sezon Szwedki był naznaczony przez kontuzje. Po urazie, który odniosła w slalomie gigancie w Semmering musiała pauzować przez kilka tygodni i niepewny był jej udział na MŚ w Sankt Moritz. Ostatecznie na mistrzostwa pojechała, ale nie była w stanie walczyć o czołowe miejsca.

W Pucharze Świata Maria zadebiutowała w 2002 roku w Sölden. W sumie wystartowała w tym cyklu 207 razy i odniosła 3 zwycięstwa (2 w slalomie i 1 w Cyty Evencie), a na podium stała w sumie 10 razy – głównie w slalomach, ale raz udało jej się to także w gigancie. Występy na trzech Zimowych Igrzyskach Olimpijskich nie przyniosły Szwedce medali, choć raz była bardzo blisko. W 2010 roku w Whistler zajęła 4. miejsce w slalomie, do brązowego medalu zabrakło jej 0,32 sek. Medale dobyła z kolei na alpejskich Mistrzostwach Świata. W 2007 roku w swojej ojczyźnie w Åre wywalczyła srebro w gigancie, a 4 lata później w Garmisch-Partenkirchen była trzecie w slalomie. Niestety nie udało jej się dotrwać do przyszłorocznych mistrzostw świata, które ponownie odbędą się w jej kraju, w Åre.

Źródło: informacja własna / fis-ski.com

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.