Margarita Wasiliewa zawieszona na 18 miesięcy

Margarita Wasiliewa została zawieszona na 18 miesięcy w związku ze złamaniem przepisów antydopingowych. Z informacji podanych przez Międzynarodową Unię Biathlonu wynika, że Rosjanka w minionym roku trzykrotnie ominęła testy antydopingowe.

Pierwsze pogłoski o zawieszeniu dla Wasiliewej pojawiły się już pod koniec lutego. Rosyjski Związek Biathlonu informował wówczas, że ich reprezentantce grożą nawet dwa lata dyskwalifikacji. Wszystko przez to, że zawodniczki objęte programem ADAMS są zobowiązane do udostępniania kontrolerom informacji na temat miejsca i czasu przebywania tak, aby kontrolerzy WADA mogli złożyć niezapowiedzianą wizytę. W przypadku Rosjanki kontrolerzy trzykrotnie zjawiali się we wskazanej przez nią lokalizacji, ale Wasiliewej tam nie było. 27-latka tłumaczyła potem, że pomyłki są skutkiem nieznajomości obsługi strony internetowej, na której trzeba podawać niezbędne informacje.

Po rozpoznaniu sprawy IBU wydała komunikat, w którym poinformowała o zawieszeniu rosyjskiej biathlonistki. Międzynarodowa Unia Biathlonu skróciła jednak okres dyskwalifikacji Wasiliewej z 24 do 18 miesięcy. – Margarita Wasiliewa została uznana winną naruszenia przepisów antydopingowych w postaci braku informacji o miejscu pobytu […] Panel wziął pod uwagę stopień winy sportowca i skrócił obowiązujący w innym przypadku okres dyskwalifikacji z dwóch lat do 18 miesięcy – czytamy w komunikacie.

Okres dyskwalifikacji Wasiliewej rozpoczyna się od 17 września 2019 r. Rosjance zostały także anulowane wszystkie wyniki osiągnięte po 4 lutego 2019 roku. Strony mają teraz 21 dni na ewentualne odwołanie się od decyzji IBU do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS).

Źródło: IBU

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.