Maren Lundby: Różnice między płciami w skokach zacierają się

fot. M. Rudzińska

fot. M. Rudzińska

FIS oficjalnie potwierdził, że w ramach MŚ w narciarstwie klasycznym w 2021 pierwszy raz w historii rozegrane zostaną zmagania kobiet na dużej skoczni.  Bezprecedensowe wydarzenie skomentowały zawodniczki: Maren Lundby i Katharina Althaus.

Międzynarodowa Federacja Narciarska przystała na propozycję Norweskiego Związku Narciarskiego i wprowadziła zmagania pań na dużej skoczni do programu MŚ w Oberstdorfie. Zmiana ta dotyczyła będzie nie tylko tej jednej imprezy, ale wszystkich kolejnych mistrzostw w narciarstwie klasycznym. Rozmowy na ten temat zaczęły się w lutym tego roku, jednak oficjalna akceptacja pomysłu Norwegów nastąpiła przed kilkoma dniami. Według liderki reprezentacji “Wikingów”, Maren Lundby, FIS poczynił dzięki temu krok do zaakcentowania równości między płciami w sporcie. – To sprawia, że różnice między płciami w skokach stopniowo zacierają się. To dobra wiadomość dla dziewczyn, które właśnie dorastają, bo widzą, że otwierają się przed nimi możliwości. To dodatkowa motywacja dla młodych i gwarancja ciągłego rozwoju – skomentowała 25-latka.

Perspektywa rozwoju w skokach jest szczególnie ważna w dobie koronawirusa, kiedy pracę straciło wielu członków sztabów szkoleniowych. Cięć etatów nie uniknęła również norweska federacja. – Zmiany w jakości pracy po cięciach są zauważalne. Ci, którzy zachowali pracę mają dużo więcej obowiązków – zdradziła Lundby. Mimo to, Norweżka obiecała: “moim celem jest zwycięstwo w Oberstdorfie. Tym bardziej się cieszę, że będę mogła powalczyć o nie także na dużym obiekcie”.

Równie entuzjastyczną opinię co do wprowadzenia skoków na dużej skoczni do programu MŚ wyraziła Katharina Althaus. – Te mistrzostwa będą niezapomniane. Oprócz wspaniałej atmosfery w Oberstdorfie, czekają nas również historyczne zmagania. Nie mogę się tego doczekać. Poziom rywalizacji w PŚ kobiet jest bardzo wysoki, więc najwyższy czas, żebyśmy zaczęły rywalizować na dużym obiekcie również na MŚ – skomentowała Niemka.

Źródło: vg.no, fis-ski.com