Maciej Maciusiak: “Zabrakło startów w Pucharze Świata”

SAM_3831Mija niespełna miesiąc od zakończenia zimowego sezonu w skokach narciarskich. Dzisiaj skoczkowie i trenerzy “uczą się mieszkać w domu”, ale nam udało się porozmawiać z Maciejem Maciusiakiem. Jak ocenia postawę swoich zawodników z kadry B? Co z Kubą Wolnym?

Trener Maciusiak pewnie stwierdził, że minionego sezonu nie można zaliczyć do nieudanych. Celem kadry B był przede wszystkim Puchar Kontynentalny, w którym drużynowo Polacy byli trzecią nacją. – W tym roku nie chcieliśmy powtórzyć katastrofy z poprzedniego w PK- mówił szkoleniowiec. – Udało się! Nasi reprezentanci w “drugiej lidze” skoków światowych wielokrotnie wskakiwali na podium zawodów. Maciej Maciusiak zauważa jednak coś, czego tej zimy zabrakło – większej ilości jego zawodników w Pucharze Świata. – Właściwie tylko Olek Zniszczoł startował regularnie w PŚ – zaznaczył trener. Zabrakło przede wszystkim przeniesienia dobrych skoków do zawodów najwyższej rangi. Powodem była przede wszystkim nadmierna chęć uzyskania dobrego rezultatu. – Nasi skoczkowie wygrywali z danymi zawodnikami w Pucharze Kontynentalnym, aby w Pucharze Świata wypadać od nich gorzej – tłumaczył Maciusiak.

Szkoleniowiec kadry B naszych skoczków, opowiedział nam o dwóch zawodnikach, których nazwiska jeszcze przed rokiem zapowiadały się bardzo obiecująco. Mowa oczywiście o Krzysztofie Biegunie i Jakubie Wolnym. Ten pierwszy, jak się okazało, początkowo miał pewne problemy, o których nie chciano głośno mówić. – Krzysiek ma problemy z utrzymywaniem formy przez cały sezon – przyznał trener. W ubiegłym roku wygrał pierwsze zawody, przez co nawet po słabszych skokach treningowych, dzięki pewności siebie, oddawał lepsze skoki w zawodach. W tym roku wyglądało to tak, że Biegun dobrze skakał podczas treningów, a słabiej w konkursach. – Cały sezon w Pucharze Kontynentalnym miał dobry, szczególnie w drugiej połowie sezonu – mówił Maciusiak.

Zupełnie inna sytuacja dotknęła Jakuba Wolnego, który podczas ostatnich zawodów LGP, nabawił się kontuzji kolana. Początkowo sytuacja nie wyglądała tak dramatycznie. Obecnie Kuba jest po rekonstrukcji kolana i pod opieką najlepszych rehabilitantów w Polsce. Czeka go długa przerwa w treningach, ale sztab wciąż czeka na niego z otwartymi rękami. – Na początku zapowiadało się na problemy z łękotką i naderwanymi więzadłami, ale lekarz pozwolił skakać – opowiada Maciej Maciusiak. – W styczniu jednak pojawiały się już dolegliwości, które skutecznie przeszkadzały Kubie w skakaniu. Nasz skoczek nie traci jednak motywacji.

Cały sezon w skokach narciarskich nie zaczął się dla nas najlepiej. Prócz kontuzji Jakuba Wolnego i Kamila Stocha, problemy miał także Klemens Murańka. To była nieco nowa sytuacja dla naszych sztabów. – Straciliśmy na wstępie naszych najlepszych zawodników – powiedział Maciusiak. Sam nie może wyjść z podziwu, jak taki pozornie niegroźny upadek, mógł przynieść takie konsekwencje u Wolnego. – Musimy zawsze się z tym liczyć i nie poddawać – zakończył trener.

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.