Maciej Maciusiak o minionym i nadchodzącym sezonie

fot. Agnieszka Białek
fot. Agnieszka Białek

Polscy skoczkowie rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Tym razem na pierwsze zgrupowanie udali się nad polskie morze. Od wczoraj zawodnicy kadry A i kadry B przebywają w Centralnym Ośrodku Sportu Cetniewo, we Władysławowie. Maciej Maciusiak, trener kadry B podsumował miniony sezon oraz opowiedział o przygotowaniach do nadchodzącego sezonu 2015/2016. 

Miniony sezon dla podopiecznych Maciusiaka był różny. Poniżej oczekiwań spisał się zwycięzca konkursu PŚ w Klingenthal, Krzysztof Biegun. Jak trener podsumuje starty swoich zawodników?
– Po części cele wynikowe zostały zrealizowane. Starty w Pucharze Świata były ok. W porównaniu do jeszcze poprzedniego roku, to wtedy zawodził znacząco Puchar Kontynentalny, natomiast tej zimy było zdecydowanie lepiej. Z tego za co byliśmy odpowiedzialni tej zimy, to jestem zadowolony, bo po raz pierwszy w historii zdobyliśmy największą ilość punktów w zwodach Pucharu Kontynentalnego, mimo iż kwota startowa była pomniejszona w tym roku do sześciu, a nie tak jak w poprzednich latach było ośmiu zawodników. Mimo to zebraliśmy rekordową liczbę punktów i po raz pierwszy zajęliśmy miejsce na podium w Pucharze Narodów w zawodach tej rangi – podsumowuje trener.
Duże postępy poczynił jednak Aleksander Zniszczoł, który po dobrych startach w Pucharze Świata, został włączony do kadry A.
– Po sezonie nie podlega żadnym dyskusjom, że cały ten sezon najlepszy był dla Olka Zniszczoła. Wiadomo, że czasami jest smutno, jeżeli ktoś odchodzi do innej grupy, ale my jako trenerzy cieszymy się, bo najważniejszy jest rozwój zawodnika. Jednak tak naprawdę tworzymy jedną całość i czy ktoś jest przypisany do grupy szkoleniowej Kadry A czy B nie jest istotne, bo przecież chodzi o to, żeby każdy zawodnik piął się jak najwyżej, a jeżeli jest w grupie szkoleniowej Kadry A, to po prostu będzie mu troszkę łatwiej – mówi Maciusiak.

W kadrze B znaleźli się natomiast Dawid Kubacki oraz Maciej Kot, którzy dotychczas trenowali pod okiem Łukasza Kruczka.
– Rozmawiałem już z Dawidem i Maćkiem i zapewniam, że wszystko jest w porządku. Mamy bardzo fajną i mocną grupę, startujemy z wysokiego pułapu i na pewno celem na ten sezon będą starty w Pucharze Świata. Dla całej grupy będzie taki cel i stricte na te starty będziemy się przygotowywali. Tworzymy jedną grupę: Kadra A czy B i praktycznie na każdych zgrupowaniach będziemy razem – dodaje trener.

W Kadrze B znalazł się również Andrzej Stękała, który w minionym sezonie był zawodnikiem Kadry Juniorów. Jego dobre starty w zawodach FIS Cup oraz Pucharze Kontynentalnym sprawiły, iż zawodnik ten został włączony do kadry Maciusiaka.
– Andrzej bardzo solidnie się prezentował w tamtym sezonie i to, że znalazł się w Kadrze B jest jak najbardziej słuszne. Można powiedzieć, że nie jest już całkiem młodym zawodnikiem, bowiem przestał być już Juniorem i ten sezon będzie dla niego pierwszym w seniorze. Dla Andrzeja był to pierwszy rok w Kadrze, jednak takie sytuacje się już zdarzały, że zawodnik, który dobrze się prezentował, po roku został włączony do Kadry wyżej. Podobna sytuacja była wcześniej z Kubą Wolnym, który po roku trenowania w Kadrze został Mistrzem Świata Juniorów i do kolejnego sezony przystępował już jako zawodnik Kadry B.

A co z Jakubem Wolnym? Mistrz Świata Juniorów sprzed roku na razie nie będzie uczestniczył w zgrupowaniach kadr, lecz skupi się na rehabilitacji.
– Można tak powiedzieć, że nad polskie morze udamy się w komplecie, ponieważ Kuba Wolny jest normalnie w naszej grupie szkoleniowej, jednak jest on w trakcie rehabilitacji i przez całe lato będziemy jeździć na zgrupowania bez niego. Jednak zobaczymy jak to wszystko się rozwinie, na razie wszystko jest u niego w porządku, rehabilitacja przebiega zgodnie z planem i na razie pozostaje nam czekać. Jesteśmy cały czas w kontakcie z Kubą, zarówno trenerzy, jak i fizjoterapeuta Daniel Kwiatkowski. Zawodnik funkcjonuje już normalnie, jednak nie robi na razie żadnych ćwiczeń treningowych, ponieważ zalecane są mu tylko ćwiczenia rehabilitacyjne – wyjaśnia Maciusiak.

Zawodnicy na obozie treningowym nad polskim morzem będą przebywać do 24. maja. Na początku czerwca trenerzy planują rozpocząć treningi na skoczni.

źródło: pzn.pl 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.