Maciej Kurowski o przygotowaniach saneczkarzy do sezonu

Fot. EPA/VASSIL DONEV

Fot. EPA/VASSIL DONEV

Po zakończeniu kariery sportowej Maciej Kurowski został trenerem z ramienia Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej (FIL). W wywiadzie dla oficjalnej strony federacji opowiada m.in. o problemach, które pojawiły się w wyniku pandemii koronawirusa.

Pandemia koronawirusa daje się we znaki wszystkim sportowcom. Także reprezentantom dyscyplin zimowych, w tym saneczkarzom. Trener programu rozwojowego FIL, Maciej Kurowski oraz kierownik tego programu, Amerykanin Fred Zimny zaplanowali na lato trzy zgrupowania saneczkarzy. Udział w nich mieli wziąć sportowcy z Bośni i Hercegowiny, Mołdawii, Bułgarii, Finlandii, Tajwanu oraz Wielkiej Brytanii. Do obozów nie doszło z powodu względów bezpieczeństwa.

Maciej Kurowski w rozmowie przeprowadzonej dla Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej podkreślił, że to wyjątkowa i bardzo wymagająca sytuacja. – Blokada spowodowana koronawirusem jest oczywiście dla nas dużym problemem. Nasze międzynarodowe obozy nie były możliwe i każdy musiał trenować indywidualnie w domu. Mam kontakt mailowy z zawodnikami, ale to nie to samo, co spotkania w rzeczywistości. Komplikuje to także sprawę przygotowania sprzętu – powiedział reprezentant Polski na trzech Igrzyskach Olimpijskich.

Do sezonu zimowego zostało jeszcze trochę czasu, ale praca nad formą w letnim okresie jest także bardzo ważna. Szczególnie dla reprezentantów państw, które nie mają własnych obiektów i nie należą do światowej czołówki. Właśnie z takimi saneczkarzami pracuje polski trener. – W tym momencie jesteśmy na etapie planowania. Do końca września będę wiedział, kto chce już trenować i ustalimy, kiedy zaczniemy. Będzie to także zależne od sytuacji związanej z koronawirusem. Na połowę października mamy zaplanowane zgrupowanie na torze w Lillehammer i mam nadzieję, że wszyscy zawodnicy będą mogli w nim uczestniczyć – dodaje Kurowski.

Były saneczkarz pracuje także z reprezentacją Polski. Jest obecny na zgrupowaniach kadry juniorów, którym przekazuje swoje doświadczenie. Polscy saneczkarze wrócili do treningów w grupach w czerwcu. Za nami są już obozy w Cetniewie oraz Wałczu. Trwa zgrupowanie w Krynicy, gdzie obecny jest także Maciej Kurowski.

źródło: International Luge Federation