Loty narciarskie także dla kobiet? Następca Hofera zabrał głos

fot. WikiCommons

Nowy dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich Sandro Pertile mówi, iż jest stanowczo za wcześnie, aby mówić o lotach narciarskich kobiet. Maren Lundby staje w opozycji. 

Maren Lundby, fenomen skoków narciarskich kobiet, bardzo naciska na rozwój tej dziedziny sportu. Uważa, że kobiety powinny mieć równe szanse na skoczniach, takie jak mężczyźni. Co za tym idzie, trzykrotna zwyciężczyni Pucharu Świata działa w kierunku zorganizowania konkursu w lotach narciarskich kobiet w Vikersund.

Sandro Pertile, który objął funkcję dyrektora Pucharu Świata mówi jednak, że jest na to za wcześnie. – Szczerze mówiąc, nie sądzę, iż jest to pora na taką dyskusję. Z technicznego punktu widzenia jest tylko kilka zawodniczek, które są w stanie skakać na skoczniach do lotów – ocenił. – Czuję, że potrzeba na to więcej czasu. Należy to robić krok po kroku. Na razie jeszcze skoki na 140-metrowym obiekcie są wyzwaniem dla większości dziewcząt – stwierdził. – Nie powinniśmy zmuszać dziewcząt do skakania na nartach, to oczywiste. Wystarczy pomyśleć jak bardzo negatywny wpływ na dziewczyny miałby upadek na skoczni do lotów – mówił.

Maren Lundby ostro zareagowała na takie słowa Sandro Pertile. Podkreśliła, że wcale się nie zgadza z jego zdaniem i bardzo nalega, aby Norweska Federacja Narciarska ubiegała się o organizację konkursu lotów narciarskich kobiet w Vikersund. – Chcę, abyśmy mogły tam skakać podczas Raw Air w przyszłym roku. Można zorganizować finał z 10-15 najlepszymi zawodniczkami na świecie. Jednak, aby stać się lepszymi zawodniczkami, musimy skakać również na największych obiektach – podkreśliła.

Clas Brede Braathen, dyrektor sportowy norweskich skoków narciarskich uważa jednak, że odpowiedź brzmiąca “nie ma na to czasu” nie jest już wiarygodna. – Dziewczyny skaczą dziś mając technikę, sprzęt i obiekty, które są znacznie lepsze niż wtedy, gdy mężczyźni latali na nartach już w latach 90. Nigdy nie pojawiło się pytanie, czy wszyscy powinni wtedy skakać. Jestem pewien, że dziewczęta będą w stanie stworzyć dobrą rozrywkę i to na takim poziomie, jak mężczyźni – zakończył.

Źródło: vg.no/informacja własna