LGP w Zakopanem: Kamil Stoch najlepszy, Dawid Kubacki drugi

15:00, 18.08.2019 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 15:25, 18.08.2019

Kamil Stoch wygrał zawody rozgrywane w Zakopanem w ramach cyklu Letniego Grand Prix. Drugie miejsce zajął drugi z Polaków - Dawid Kubacki. Podium uzupełnił reprezentant Japonii Naoki Nakamura. Pięciu biało-czerwonych awansowało do drugiej serii.

Dzisiaj w Zakopanem reprezentanci gospodarzy pokazali się ze świetnej strony. Po pierwszej serii niedzielnego konkursu czterech polskich skoczków plasowało się w czołowej piątce. Prowadził zawodnik ze zwycięskiego składu wczorajszej drużynówki Yukiya Sato. Japończyk ustanowił nowy rekord obiektu, skacząc na odległość 145 metrów. Drugą odległość (140 metrów) i drugą notę miał Jakub Wolny. Trzeci był Kamil Stoch (137,5 m), czwarty Piotr Żyła (138 m), a piąty Dawid Kubacki (138 m). Na dwunastej pozycji plasował się Aleksander Zniszczoł (128 metrów). Niestety do drugiej serii konkursu na Wielkiej Krokwi nie udało się awansować Maciejowi Kotowi (31 lokata) i Stefanowi Huli (48 lokata).

W drugiej serii jury musiało wielokrotnie przerywać zawody ze względu na słabe warunki wietrzne. Na szczęście czołowa dziesiątka miała szansę oddawać próby w dość równych warunkach. Stoch oraz Kubacki spisali się bardzo dobrze i zaatakowali pozycję lidera Sato. Japończykowi nie udało się odpowiedzieć na dalekie próby biało-czerwonych i to trzykrotny mistrz olimpijski odniósł triumf (odległość 132,5 m). Drugi był mistrz świata z Seefeld, tracąc ostatecznie do kolegi z reprezentacji 0,7 punktu (134,5 metra) . Sato, który zajął trzecie miejsce, stracił do zwycięzcy 1,5 pkt (131 m). Na czwartej lokacie został sklasyfikowany drugi z japońskich zawodników Naoki Nakamura ze stratą 5,5 punktu (134 metry w serii finałowej). Czołową piątkę zamknął Szwajcar Killian Peier, skacząc w serii finałowej 132 metry i tracąc do Stocha 6,9 pkt.

Szóste miejsce zajął trzeci z Polaków Piotr Żyła, który stracił do Stocha 9 punktów. Na siódmym miejscu zawody ukończył Słoweniec Timi Zajc (18,6 pkt straty), a na ósmym kolejny reprezentant biało-czerwonych Jakub Wolny ze stratą 19 punktów. W dziesiątce uplasowali się również Japończyk Yuken Iwasa oraz najlepszy z Norwegów Johann Andre Forfang. Aleksander Zniszczoł ostatecznie zajął dwudzieste pierwsze miejsce.