LGP w Wiśle: Polska dominacja w konkursie, Kubacki najlepszy

Polacy zdominowali konkurs Letniego Grand Prix w Wiśle. Wygrał Dawid Kubacki, który wyprzedził Kamila Stocha oraz Piotra Żyłę. Tuż za podium znalazł się Tomasz Pilch, a najlepszym obcokrajowcem był Simon Ammann.

W pierwszej serii Polacy całkowicie zdominowali rywalizację. Prowadził Dawid Kubacki, który jako jedyny skakał z wydłużonego rozbiegu ze względu na zbyt silny wiatr w plecy. Uzyskał odległość 126,5 metra i notę 132,9pkt. Wyprzedzał on aż o 10,5pkt Stefana Hulę i o 11,4pkt Tomasz Pilcha. Tuż za nimi ex aequo sklasyfikowani zostali Piotr Żyła oraz Simon Ammann (120,9pkt), a szósty był Kamil Stoch (119,4pkt). Czołową dziesiątkę dopełnili Gregor Deschwanden (117,8pkt), Sander Vossan Eriksen (116,9pkt), Moritz Baer (116,3pkt) oraz Paweł Wąsek (116,2pkt).

Do drugiej serii z Polaków awansowali jeszcze Klemens Murańka (11. miejsce), Maciej Kot (14.), Jakub Wolny (27.) i Andrzej Stękała (30.). Sztuka ta nie udała się dziś Aleksandrowi Zniszczołowi (32.), Kacprowi Juroszkowi (36.) i Mateuszowi Gruszce (44.).

Słabo spisało się kilku zawodników z czołówki światowej. Peter Prevc był 12., Philipp Aschenwald 19., a Timi Zajc nawet nie przeszedł pierwszej serii (33.).

W drugiej serii zaatakował Kamil Stoch, jednak fantastyczny skok na odległość 136 metrów nie wystarczył, by wyprzedzić Dawida Kubackiego. Ten triumfował po skoku 128 metrów przy bardzo mocnym wietrze z tyłu skoczni. Podium uzupełnił Piotr Żyła, a czwarty był Tomasz Pilch, który zaprezentował dwa bardzo dobre skoki. Piąty był najlepszy skoczek spoza Polski, czyli Simon Ammann. Kolejne miejsca zajęli Stefan Hula, Gregor Deschwanden, Sander Vossan Eriksen, Philipp Aschenwald oraz Moritz Baer. Aschenwald awansował z 19. lokaty na 9.

Z dziesiątki wypadł Paweł Wąsek, który ostatecznie został sklasyfikowany na 13. miejscu, tuż za nim uplasował się Klemens Murańka. Maciej Kot spadł na 20. pozycję, o jedno oczko w dół przesunął się Jakub Wolny (28.), a jedno w górę Andrzej Stękała (29.).

Kolejny konkurs już jutro. Na godzinę 16:30 zaplanowana została seria próbna, o 17:30 powinna zacząć się pierwsza seria konkursowa.

Wyniki zawodów

Źródło: informacja własna