LGP w Wiśle. Polacy zdominowali konkurs! Stoch wygrał, Kubacki i Wolny na podium

fot. Tomasz Markowski

Polskie podium w Wiśle! Kamil Stoch zwyciężył, a tuż za nim konkurs zakończyli Dawid Kubacki i Jakub Wolny. Pierwszy weekend Letniego Grand Prix 2022 był dla naszych skoczków niezwykle udany.

fot. Tomasz Markowski

Najlepsi już po pierwszym skoku

Już po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Kamil Stoch, który o zaledwie 0,8 punktu wyprzedzał Dawida Kubackiego. Czołową trójkę uzupełniał kolejny z Polaków, Jakub Wolny, który miał już jednak wyraźną stratę punktową. Za plecami reprezentantów gospodarzy znaleźli się Domen Prevc ze Słowenii oraz Karl Geiger z Niemiec. W czołowej dziesiątce uplasował się jeszcze jeden Polak, Piotr Żyła, który był 9. Maciej Kot i Paweł Wąsek mieli sporego pecha do warunków, przez co zajmowali kolejno 15 oraz 23 pozycję.

Całe podium dla naszych

Druga seria potwierdziła dominację biało-czerwonych. Czołowa trójka pozostała bez zmian. Kamil Stoch przypieczętował zwycięstwo skokiem na odległość 126,5 metra. Kubacki i Wolny lądowali trochę dalej, ale mieli więcej punktów odjętych za wiatr pod narty. Tuż za podium znalazł się Andreas Wellinger, który awansował z 7 miejsca po pierwszej serii. Świetny konkurs zaliczył Francisco Moerth. Młody Austriak zajął 5 pozycję, wykorzystując w drugiej serii bardzo mocny wiatr pod narty. W stosunku do rezultatów po pierwszym skoku, lekki spadek zaliczyli natomiast Karl Geiger oraz Domen Prevc. Zakończyli oni konkurs odpowiednio na 6 i 7 miejscu. Czołową dziesiątkę zamknęli ex aequo Piotr Żyła i Paweł Wąsek. Na uznanie zasługuje zwłaszcza rezultat Pawła, który w serii finałowej zaliczył awans o 13 pozycji. Maciej Kot zajął 16 miejsce.

Wyniki

Kubacki ze Stochem o końcową wygraną?

W ten sposób zakończył się dla panów pierwszy weekend Letniego Grand Prix 2022. W klasyfikacji generalnej prowadzą ex aequo Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Obaj odnieśli w ten weekend swoje 12 zwycięstwa w konkursach zaliczanych do tego cyklu. Więcej na swoim koncie mają tylko Adam Małysz i Gregor Schlierenzauer. Do końca tegorocznej edycji zostały 4 konkursy indywidualne. Następne zawody odbędą się 7 sierpnia we francuskim Courchevel.

Klasyfikacja generalna

Źródło: informacja własna