LGP w Wiśle. Historyczny konkurs kobiet i czternasty mężczyzn (listy startowe)

fot. M. Król

Dzisiejsze zmagania na stałe zapiszą w historii skoków narciarskich. Po raz pierwszy na polskiej ziemi o punkty Letniego Grand Prix powalczą bowiem kobiety. Oprócz nich – już po raz czternasty w letnim okresie – na skoczni imienia Adama Małysza ujrzymy także mężczyzn. Jak na „własnym podwórku” spiszą się reprezentanci i reprezentantki Polski?

fot. M. Król

Po kilku miesiącach przerwy najlepsi zawodnicy i czołowe zawodniczki świata wracają do rywalizacji na najwyższym poziomie. Zawodami w Wiśle zainaugurowana zostanie jubileuszowa – dziesiąta – edycja Letniego Grand Prix pań. Po raz dwudziesty ósmy o miano najlepszego skoczka lata powalczą z kolei panowie.

Jako pierwsze walkę o punkty do klasyfikacji letnich zmagań rozpoczną panie. W gronie 40 zawodniczek, które uzyskały prawo startu w dzisiejszym konkursie, znajdują się przedstawicielki 13 nacji. Ku radości polskich kibiców na skoczni o rozmiarze 134 metrów zaprezentują się także 3 Polki. Z numerem pierwszym na belce zasiądzie Nicole Konderla. Numer piąty będzie widniał na plastronie Wiktorii Przybyły, zaś jako ósma do rywalizacji przystąpi Anna Twardosz. W stawce nie brak wielkich gwiazd ostatniego sezonu zimowego. Oprócz Polek na skoczni imienia Adama Małysza ujrzymy między innymi Katharinę Althaus, Emę Klinec, Danielę Iraschko-Stolz, Maritę Kramer, Sarę Takanashi czy Nikę Kriznar, która zamknie rywalizację w pierwszej serii.

Lista startowa konkursu kobiet

Po emocjach związanych ze skokami kobiet czeka nas konkurs panów. Wyniki piątkowych kwalifikacji pozwalają mieć realne nadzieje na świetne występy Biało-Czerwonych. Przypomnijmy, że we wczorajszej sesji eliminacyjnej najwyższą notę uzyskał Kamil Stoch. Spośród podopiecznych trenera Michala Doleżala w pierwszej dziesiątce uplasowali się także Jakub Wolny i Dawid Kubacki. Oprócz nich w premierowym konkursie Letniego Grand Prix mężczyzn ujrzymy także dziewięciu innych Polaków, a mianowicie: Piotra Żyłę, Andrzeja Stękałę, Klemensa Murańkę, Aleksandra Zniszczoła, Pawła Wąska, Macieja Kota, Stefana Hulę, Tomasza Pilcha oraz Jarosława Krzaka, który rozpocznie zmagania panów. Z numerem pięćdziesiątym – jako ostatni w pierwszej serii – na belce zasiądzie z kolei drugi zawodnik klasyfikacji Pucharu Świata w sezonie 2020/2021, Markus Eisenbichler.

Lista startowa konkursu mężczyzn

Początek konkursu kobiet zaplanowano na godzinę 13:00. O godzinie 17:35 ma z kolei rozpocząć się pierwsza seria zawodów panów. Przed rokiem najlepiej w skróconej odsłonie cyklu Letniego Grand Prix poradzili sobie Dawid Kubacki i Nika Kriznar.

Źródło: informacja własna