LGP w Rasnovie. Historyczny dzień w skokach. Czas na debiut nowej konkurencji (listy startowe)

Tegoroczne Letnie Grand Prix w skokach narciarskich znajduje się na półmetku. Za nami pierwsze treningi kobiet oraz treningi i prolog mężczyzn na skoczni Trambulina Valea Carbunarii (HS97) trzeciego przystanku cyklu. W ramach sobotniej rywalizacji zaplanowano konkursy indywidualne, ale i przede wszystkim- premierowy, trzyseryjny konkurs duetów.

Ze względu na niewystarczającą liczbę zawodników przybyłych do rumuńskiej miejscowości, zrezygnowano z kwalifikacji na rzecz prologu. W tej piątkowej rywalizacji najlepszy okazał się Szwajcar Gregor Deschwanden, a Polacy w komplecie zameldowali się w pierwszej dziesiątce.

Wśród Pań w seriach treningowych dwukrotnie błyszczała faworytka do zwycięstwa w konkursie indywidualnym, Ursa Bogataj. Słowenka zrezygnowała z oddania trzeciej próby. Ostatnia runda należała więc do austriackiej skoczkini, Evy Pinkelnig.

Debiut nowej konkurencji

Choć na listach startowych brakuje czołowych nazwisk, nie brakuje z kolei urozmaiceń, jeśli chodzi o format zawodów. Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe z niedzieli na sobotę przeniesiono nowość w kalendarzu skoków narciarskich. Siedemnastego września o godzinie 12:45 w Rasnovie zostanie rozegrany pierwszy w historii FIS konkurs duetów.

W ramach debiutującej konkurencji przeprowadzone zostaną trzy serie konkursowe.  Na starcie ujrzymy trzynaście reprezentacji narodowych, a wśród nich: Rumunię, Stany Zjednoczone, Ukrainę, Kazachstan, Czechy, Włochy, Szwajcarię, Norwegię, Słowenię, Japonię, Niemcy, Austrię oraz Polskę. W imieniu Biało-Czerwonych o miejsce na podium zawalczy duet Hula (nr 13-1) – Wąsek (nr 13-2).

Z trzynastu zespołów na starcie, do drugiej rundy zawodów awansuje najlepsza dwunastka. W finale zobaczymy zaś skoki oddane przez skoczków z ośmiu krajów, którzy osiągnęli najwyższy dorobek punktowy po dwóch seriach. Na końcowy wynik drużyny składają się noty punktowe ze wszystkich kolejek. Pierwsze osiem pozycji premiowanych będzie punktami do klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów (kolejno 200, 175, 150, 125, 100, 75, 50 oraz 25 punktów).

Wyjątkowy weekend ze skokami rozpocznie się od zawodów Pań o godzinie 10:30, którzy poprzedzi seria próbna. Lista startowa konkursu indywidualnego kobiet.

Chociaż na liście startowej widnieją nazwiska 34 zawodniczek, w zawodach nie zobaczymy figurującej na niej słoweńskiej skoczkini, Niki Kriznar. Dwukrotna medalistka tegorocznych igrzysk w Pekinie doznała urazu podczas piątkowych zajęć poza skocznią.

Następnie zadebiutują duety. Komplet składów konkursu duetów mężczyzn.

Długi dzień ze skokami narciarskimi w Rasnovie zwieńczy zaplanowana na godzinę 15:00 rywalizacja Panów. Lista startowa konkursu indywidualnego mężczyzn.

Źródło: informacja własna