LGP w Klingenthal. Popis Kubackiego. Dominacja i triumf w klasyfikacji generalnej!

screen - Eurosport

Dawid Kubacki został triumfatorem klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix 2022. Polak zdecydowanie wygrał też ostatnie zawody cyklu w Klingenthal. W końcowym zestawieniu trzecie miejsce zajął Kamil Stoch, a czwarte Paweł Wąsek.

screen – Eurosport

Kubacki przystępował do ostatnich zawodów tegorocznego Letniego Grand Prix jako lider klasyfikacji cyklu. Polakowi w drodze po kolejną wiktorię zagrażał tylko Manuel Fettner. Już po skoku Austriaka było jednak wiadomo, że to Dawid odniesie końcowy triumf. Fettner skoczył słabo i nie awansował do drugiej serii, co definitywnie przekreśliło jego szanse na powalczenie z biało-czerwonym skoczkiem. Mimo to 32-latek dalej robił swoje i na półmetku rywalizacji był trzeci po próbie na 135 metr.

Serię finałową mistrz globu zdecydowanie wygrał po znakomitym skoku na odległość 138 metrów. Tym samym to on odniósł triumf w niedzielnych zmaganiach. Drugie miejsce zajął Ryoyu Kobayashi ze stratą aż 11,7 punktu do polskiego rywala. Podium finałowego konkursu tego lata uzupełnił lider po pierwszej serii Daniel Andre Tande (15,8 pkt straty do zwycięzcy).

TOP3 mimo absencji

W niedzielę czwarty był Timi Zajc, piąty zaś Andreas Wellinger. Na szóstej pozycji uplasował się Robert Johansson, siódmej Daniel Tschofenig, ósmej Halvor Egner Granerud, dziewiątej Marius Lindvik, a dziesiątej Peter Prevc. Kolejny udany występ zanotował trzynasty Kacper Juroszek. Młody reprezentant naszego kraju w drugiej serii awansował o pięć lokat względem pierwszej. 24. był Stefan Hula.

Dwa skoki oddał także Paweł Wąsek. Polak szczególnie w drugiej części zmagań spisał się bardzo dobrze i spokojnie szedł po trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej LGP. Kontrola sprzętu, a w rezultacie dyskwalifikacja uniemożliwiła mu zajęcie miejsca na podium cyklu. Na tym skorzystał nieobecny w Klingenthal z powodu choroby Kamil Stoch. Wąsek ukończył lata na czwartym miejscu.

Wyniki zawodów

Źródło: informacja własna