LGP w Czajkowskim. Prolog dla Graneruda, świetny wynik Chińczyka

Z racji na niską frekwencję nie rozegrano kwalifikacji w rosyjskim kurorcie Czajkowski. Zgodnie z nową świecką tradycją odbył się za to prolog, w którym niespodzianek nie było. Najlepszy okazał się w nim Norweg Halvor Egner Granerud, który wyprzedził Jewgienija Klimowa i swoich rodakó wracającego do rywalizacji na najwyższym poziomie – Johanna Andre Forfanga i Mariusa Lindvika. Na uwagę zasługuje świetny skok Chińczyka Qiwu Songa, który był piąty.

Norwegowie (i oczywiście Rosjanie) wystawili mocny skład. Z pozostałych liczących się krajów Słoweńcy przyjechali w sile dwóch zawodników (którzy jednak nie należą do ścisłej czołówki w swoim kraju) , zaś Japończycy wystawili do rywalizacji rezerwy. Poza tym do zawodów stanęli zawodnicy z krajów nie należących do czołówki światowych skoków – jak Chiny, Rumunia, Estonia czy Kazachstan. Dla zawodników z tych krajów (oraz dla wspomnianej rezerwy) jest to świetna okazja, by wywalczyć sobie dożywotnie prawo startu w LGP i – co ważniejsze – PŚ. Niestety w tym niezbyt licznym (raptem 36. zawodników) gronie nie oglądaliśmy w tym gronie Polaków.

Zwycięski Granerud uzyskał 130,3 pkt za skok na odległość 133 metry. Klimow skoczył najdalej (137 metrów), ale z niższej belki, stąd niższa o 3,2 pkt nota. Za pierwszą piątką uplasował się Włoch Giovanni Bresadola, a dalej kolejny z Rosjan Roman Siergiejwicz Trofimow, jeden ze wspomnianych Słoweńców – czyli dobrze znany kibicom środkowy z braci Prevców Cene i kolejni przedstawiciele gospodarzy – Michaił Nazarow i Ilja Mankow.

wyniki prologu

źródło: własne