LGP w Courchevel. Gregor Deschwanden z pierwszą wygraną w karierze. Zniszczoł ósmy

fot. sportsinwinter.pl

Courchevel to magiczne miejsce dla Gregora Deschwandena. Szwajcar w przeszłości dwukrotnie zajmował tam drugie miejsce. W sobotę wreszcie dopiął swego i wygrał pierwszy konkurs zmagań elity w karierze. Szwajcar pokonał Vladimira Zografskiego i Marca Woergoettera. Aleksander Zniszczoł był ósmy.

fot. sportsinwinter.pl

Aleksander Zniszczoł zajął ósme miejsce i był najlepszy z Polaków w inauguracyjnych zawodach Letniej Grand Prix w skokach narciarskich w Courchevel. Zwyciężył Szwajcar Gregor Deschwanden. W niedzielę drugi konkurs we Francji.

Deschwanden najlepszy w Courchevel

Zniszczoł osiągnął 127,5 i 122 metry, co wraz z ocenami za styl dało mu notę 217 pkt. Zwycięzca uzyskał 130,5 oraz 115,5 m i wygrał pewne z notą 238,3 pkt.

Obok Szwajcara na podium stanęli Bułgar Władimir Zografski – 230,2 pkt (132 i 118 m), a także Austriak Marco Woergoetter – 228,9 (123 i 124 m).

Klemens Murańka był 13., tuż za nim sklasyfikowano Macieja Kota, Kacper Juroszek zajął 17. pozycję, a Jakub Wolny – 19.

W Courchevel brakuje całej krajowej czołówki, z mistrzem Igrzysk Europejskich Dawidem Kubackim na czele. W Letniej GP był on najlepszy w 2017, 2019, 2020 i 2022 roku. Pod tym względem jest najbardziej utytułowanym skoczkiem. Odniósł 14 zwycięstw w konkursach.

Kriżnar wygrała wśród pań

We Francji, poza najlepszymi biało-czerwonymi, brakuje wszystkich innych skoczków z czołowej “20” ostatniej edycji Pucharu Świata.

W Courchevel nie startują też reprezentantki Polski. Sobotni konkurs wygrała Słowenka Nika Kriznar.

Konkursy w Courchevel to pierwsze zawody elity z wprowadzonymi zmianami limitów startowych. Reprezentacje Japonii, Polski i Słowenii mogą wystawić pięciu zawodników. Austriacy, Niemcy i Norwegowie skorzystają z sześcioosobowej kadry dzięki dodatkowym miejscom startowym, wywalczonym w ostatnim okresie Pucharu Kontynentalnego.

Za tydzień skoczkowie przeniosą się do Szczyrku, gdzie zawody mają mieć dużo mocniejszą obsadę.

Następnie będą rywalizować w rumuńskim Rasnovie (23-24 września), austriackim Hinzenbach (30 września-1 października) i niemieckim Klingenthal (7-8 października). W tegorocznej Grand Prix odbędzie się łącznie dziewięć konkursów indywidualnych oraz jedna rywalizacja mikstów.

Pełne wyniki

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj