Letnie Grand Prix w Wiśle i Zakopanem, Vikersund bez Pucharu Świata

fot. Anna Felska

fot. Anna Felska

Międzynarodowa Federacja Narciarska opublikowała oficjalny kalendarz zawodów Pucharu Świata w nadchodzącym sezonie. Zgodnie z przewidywaniami, z terminarza wykreślono Vikersund.

Jak co roku początkiem jesieni zbiera się komisja FIS ds. skoków, aby zatwierdzić ewentualnie zmiany w przepisach i ustalić ostateczny terminarz zawodów Pucharu Świata. Oficjalnie można zatem powiedzieć, że skoczkowie walkę o kryształową kulę rozpoczną w Wiśle w weekend 16-17. listopada. W rozgrywanych tydzień później zawodach pucharowych w Ruce dojdzie do ważnej zmiany w porównaniu z ubiegłym sezonem. FIS zrezygnował z konkursu drużynowego rozgrywanego na Rukatunturi, a jego miejsce zastąpi konkurs indywidualny. Kolejne 3 przystanki pucharowej karuzeli (Niżny Tagił, Titisee-Neustadt i Engelberg) pozostaną prawie niezmienne. Prawie, bo rywalizacja drużynowa mężczyzn w Titisee-Neustadt zostanie zastąpiona pierwszym w historii Pucharu Świata konkursem drużyn mieszanych.

Pierwszą zmianę, jaką dostrzegamy względem ostatnich lat, jest pojawienie się Val di fiemme. O tym jednak dowiedzieliśmy się wcześniej, kiedy Czesi wycofali się z organizacji zawodów w Libercu. Zgodnie z zapowiedziami z kalendarza wykreślono także Vikersund, co wywołało prawdziwą frustrację Norwegów. FIS postawił jednak sprawę jasno, koniec z robieniem wszystkiego na ostatnią chwilę. – Nie mam zamiaru przeprowadzać inspekcji na ostatnią chwilę, tak jak to miało miejsce przed rokiem. Vikersund nie otrzyma homologacji – powiedział Hans-Martin Renn, szef komitetu zajmującego się przyznawaniem homologacji skoczniom narciarskimi. Dla Norwegów oznacza to problem z organizacją RAW Air, wypadły im bowiem dwa konkursy. Nie tracą jednak nadziei, ponieważ były w historii takie przypadki, że skocznia wracała do terminarza w trakcie sezonu.

Dobra wiadomość dla polskich kibiców płynie ze wstępnego kalendarza Letniego Grand Prix 2019. Zgodnie z zapowiedzią Andrzeja Wąsowicza, Polski Związek Narciarski postarał się o organizację tych zawodów w dwóch miastach. Oprócz Wisły, pojawi się po latach Zakopane. Stolica polskich Tatr skoczków gościć ma w weekend 17-18. sierpnia. Wisła kolejny raz ma zainaugurować letnie zmagania (20-21.07.2019). Pewni prawa organizacji zawodów LGP nie mogą być z kolei Rumunii. Federacja postawiła im warunek. Muszą wystawić swoich zawodników. Najpierw ci muszą zdobyć jednak prawo startu w zawodach.

Kalendarz PŚ 2018/2019
Kalendarz LGP 2019

Źródło: FIS/NRK

Mateusz Król
Obserwuj

1 thought on “Letnie Grand Prix w Wiśle i Zakopanem, Vikersund bez Pucharu Świata

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.