Letni raport z torów lodowych. Debiut nowej konkurencji kobiet i przygotowania do sezonu olimpijskiego

fot. Karpacz.pl

Rozpoczął się lipiec, co nie oznacza, że saneczkarze czy bobsleiści odpoczywają. Tym bardziej, że zbliża się sezon olimpijski, do którego sportowcy już się przygotowują. Reprezentacja Polski w saneczkarstwie odbyła zgrupowanie w Karpaczu. Mateusz Sochowicz w ramach projektu “Pekin 2022” trenował w Niemczech.

fot. Karpacz.pl

Podsumowanie zgrupowania saneczkarzy w Karpaczu

Zgrupowanie szkoleniowe saneczkarzy w Karpaczu odbyło się na początku czerwca. Wzięli w nim udział: Klaudia Domaradzka, Natalia Jamróz, Mateusz Sochowicz, Kacper Tarnawski, Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski. Zgrupowanie koordynowali fizjoterapeuci – Patryk Przerywacz i Paweł Zimoń. Podczas obozu miały miejsce ćwiczenia siłowe, wytrzymałościowe, koordynację, na równowagę oraz starty z wieży. Zgrupowanie w Karpaczu było jedną z części przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Więcej tutaj.

Mateusz Sochowicz w programie “Pekin 2022”

Po zgrupowaniu w Karpaczu jeden z naszych reprezentantów, Mateusz Sochowicz udał się wraz z trenerem Markiem Skowrońskim do Bertechsgaden. Wyjazd był zrealizowany z projektu “Pekin 2022”, który polega na pomocy finansowej dla sportowców walczących o kwalifikację olimpijską. Sochowicz w Niemczech mógł zasięgnąć rad od specjalistów najsilniejszej reprezentacji na świecie. Więcej tutaj.

Rosjanie trenują na Krymie

Przygotowania do sezonu olimpijskiego rozpoczęła także reprezentacja Rosji w bobslejach. Jak podaje TASS, sesja treningowa miała miejsce w Ałuszcie w dniach od 8 do 29 czerwca. W rosyjskiej kadrze znajduje się aż 25 bobsleistek i bobsleistów. Większość z nich uczestniczyła w zgrupowaniu na Krymie. Wśród nich był Rostisław Gaitukiewicz, który był dużą rewelacją w poprzednim sezonie. W dniach 10-29 lipca Rosjanie będą trenować w Pawłowsku. Więcej tutaj.

Mistrzostwa świata w saneczkarskich dwójkach kobiet już tej zimy

Dwójki kobiet to całkowicie nowa konkurencja w saneczkarstwie. Nie ma jej jeszcze w programie igrzysk olimpijskich, a nawet nie zadebiutowała jeszcze na Pucharze Świata. Podczas spotkania Zarządu Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej (FIL) zdecydowano, że podczas najbliższego sezonu odbędą się pierwsze mistrzostwa świata w tej konkurencji. W pozostałych saneczkarskich dyscyplinach ze względu na igrzyska olimpijskie, nie będzie światowego czempionatu. Postanowiono, że mistrzostwa w dwójkach pań odbędą się 30 stycznia, tuż po mistrzostwach świata juniorów w Winterbergu. Także podczas Pucharu Świata Juniorów rozegrane zostaną także zawody pucharowe w duetach kobiet. Więcej tutaj.

Austriacki saneczkarz wraca do treningów po przebyciu COVID-19

W poprzednim sezonie Thomas Steu i Lorenz Koller byli najlepszą dwójką w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Niestety, pierwszy z nich zachorował na COVID-19 i przebieg choroby był ciężki. Steu miał problemy z oddychaniem, wysoką gorączkę, stracił węch i smak oraz schudł aż siedem kilogramów. Austriacka Federacja Saneczkarska (ORV) ogłosiła, że cztery tygodnie po przebyciu choroby saneczkarz wrócił do treningów. Więcej tutaj.

Skeletonista pojedzie na igrzyska… w Tokio

Nathana Crumptona znamy jako reprezentanta Samoa w skeletonie. W poprzednim sezonie startował w zawodach Pucharu Świata, ale nie osiągnął zbyt dobrych wyników. Karierę zaczynał jako rozpychający w bobslejowej reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Na starcie w skeletonie i bobslejach potrzebne są umiejętności sprinterskie. Dlatego też Crumpton powalczył i to z powodzeniem o kwalifikację olimpijską w biegu na 100 metrów. Pojedzie więc do Tokio, gdzie 31 lipca wystartuje w rundzie wstępnej sprintu na Stadionie Olimpijskim. Jest także prawdopodobne, że pół roku po Tokio wystartuje na zimowych igrzyskach w Pekinie w skeletonie. Więcej tutaj.

Źródło: informacja własna/Polski Związek Sportów Saneczkowych/fil-luge.org/tass.ru/ibsf.org