Letni raport alpejski – wrzesień #4

fot. Wikimedia Commons / CC BY SA

fot. Wikimedia Commons / CC BY SA

Z małym opóźnieniem, ale w końcu wypuszczam ostatni (w tym roku) letni raport alpejski. Skończyło się już lato biorąc pod uwagę wiele kryteriów, a na półkuli południowej zakończono już drugi z pucharów kontynentalnych – Puchar Ameryki Południowej.

Choć w Nowej Zelandii i Chile jeszcze mają odbyć się zawody pod egidą FIS, to wszystko co najbardziej interesujące już raczej za nami. W minionym tygodniu w Cerro Castor odbyły się ostatnie zawody Pucharu Ameryki Południowej. Dwa slalomy i jeden gigant miały rozstrzygnąć kto zostanie triumfatorem tego cyklu. W pierwszym slalomie pań zwyciężyła reprezentantka Andory Mireia Gutierrez. Drugie i trzecie miejsce zajęły Francuzki: Doriane Escane i Clara Direz. Ważne w kontekście walki o wygraną w klasyfikacji generalnej były miejsca liderki pucharu – Franceski Baruzzi Farriol i goniącej ją Macareny Simari Birkner. Pierwsza z tej dwójki została zdyskwalifikowana po pierwszym przejeździe, a druga zajęła czwarte miejsce, dzięki czemu zbliżyła się do końcowego triumfu.

Straty do Klemena Kosi odrabiać chciał w męskiej części Pucharu Ameryki Południowej Cristian Javier Simari Birkner. Jednak w pierwszym slalomie udało mu się zyskać niewielką ilość punktów za zajęcie 14 miejsca. Slalom wyrał Jean-Baptiste Grange, a na kolejnych dwóch miejscach uplasowali się Włosi: Fabian Bacher i Federico Liberatore.

Drugi slalom kobiet dał jeszcze większą przewagę w “generalce” Macarenie Simari Birkner, która była trzecia w tych zawodach. Najlepszą zawodniczką dnia była znów Mireia Gutierrez. Na drugim miejscu sklasyfikowano Doriane Escane. Ponownie bez punktów zakończyła zawody Baruzzi Farriol.

Slalom mężczyzn numer 2 zdominowali Włosi. Zajęli oni cztery czołowe miejsca. Byli to kolejno Simon Maurberger, Hans Vaccari, Alex Vinatzer i Federico Liberatore. Cristian Javier Simari Birkner dorzucił 15 punktów za zajęcie 16. miejsca. Było to jednak wciąż za mało, aby wyprzedzić Klemena Kosi w klasyfikacji generalnej. Pozostała już tylko nadzieja, że w gigancie będzie lepiej.

Tessa Worley bez problemu rozprawiła sie z rywalkami w gigancie kobiet w Cerro Castor, zwyciężając z przewagą ponad 1 sekundy. Druga była jej koleżanka z reprezentacji, Taina Barioz, a trzecia Szwajcarka Andrea Ellenberger. Francesca Baruzzi Farriol (8. pozycja) tym razem była lepsza od Macareny Simari Birkner (13. pozycja), ale nie na tyle, aby odzyskać pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Wobec tego końcową triumfatorką Pucharu Ameryki Południowej została po raz drugi w karierze (po 10 latach) Macarena Simari Birkner.

W gigancie panów najlepszy rezultat należał do Rosjanina Pawła Trichiczewa, który na podium stanął razem z Alexem Vinatzerem i Francuzem Remym Falgoux. Simari Birkner nie zdołał wznieść się na wyżyny swoich umiejętności i zajął dopiero 25. miejsce, przez co nie udało mu się osiągnąć takiego sukcesu jak jego siostra i musiał pogodzić się z zajęciem 2. miejsca w klasyfikacji generalnej za Słoweńcem Klemenem Kosi. On jednak sporo już się nawygrywał w tym cyklu, będąc zwycięzcą klasyfikacji łącznej 13 razy z rzędu w latach 1999-2013 (poza rokiem 2004).

W Cerro Castor odbyły się jeszcze jedne zawody w slalomie gigancie, niezaliczane już do Pucharu Ameryki Południowej. W czołowej trójce kobiet znalazły się Andrea Ellenberger, Romane Miradoli i Nuria Pau, a wśród mężczyzn Paweł Trichiczew, Federico Liberatore i Victor Guillot.

Wyniki 1. slalomu kobiet w Cerro Castor (SAC)
Wyniki 2. slalomu kobiet w Cerro Castor (SAC)
Wyniki 1. slalomu mężczyzn w Cerro Castor (SAC)
Wyniki 2. slalomu mężczyzn w Cerro Castor (SAC)
Wyniki 1. giganta kobiet w Cerro Castor (SAC)
Wyniki 2. giganta kobiet w Cerro Castor (FIS)
Wyniki 1. giganta mężczyzn w Cerro Castor (SAC)
Wyniki 2. giganta mężczyzn w Cerro Castor (FIS)

Uzupełniając to o czym już pisałem w poprzednim raporcie, jak i dzisiejszym, należy wspomnieć także o zwycięzcach poszczególnych klasyfikacji w konkurencjach technicznych. W klasyfikacji kobiet w gigancie zwyciężyła Andrea Ellenberger, natomiast w slalomie Mireia Gutierrez. W gronie mężczyzn najwięcej punktów zarówno w slalomie jak i w gigancie uzbierał Cristian Javier Simari Birkner. Dzięki temu osiągnięci zawodnicy zyskali imienne miejsca na liście startowej PŚ na kolejny sezon, tuż za czołową trzydziestką.

Klasyfikacja Pucharu Ameryki Południowej kobiet
Klasyfikacja Pucharu Ameryki Południowej mężczyzn

Źródło: własne

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.