Letni raport alpejski - wrzesień #4

17:41, 25.09.2018 Marek Cielec

Z małym opóźnieniem, ale w końcu wypuszczam ostatni (w tym roku) letni raport alpejski. Skończyło się już lato biorąc pod uwagę wiele kryteriów, a na półkuli południowej zakończono już drugi z pucharów kontynentalnych - Puchar Ameryki Południowej.

Choć w Nowej Zelandii i Chile jeszcze mają odbyć się zawody pod egidą FIS, to wszystko co najbardziej interesujące już raczej za nami. W minionym tygodniu w Cerro Castor odbyły się ostatnie zawody Pucharu Ameryki Południowej. Dwa slalomy i jeden gigant miały rozstrzygnąć kto zostanie triumfatorem tego cyklu. W pierwszym slalomie pań zwyciężyła reprezentantka Andory Mireia Gutierrez. Drugie i trzecie miejsce zajęły Francuzki: Doriane Escane i Clara Direz. Ważne w kontekście walki o wygraną w klasyfikacji generalnej były miejsca liderki pucharu - Franceski Baruzzi Farriol i goniącej ją Macareny Simari Birkner. Pierwsza z tej dwójki została zdyskwalifikowana po pierwszym przejeździe, a druga zajęła czwarte miejsce, dzięki czemu zbliżyła się do końcowego triumfu.

Straty do Klemena Kosi odrabiać chciał w męskiej części Pucharu Ameryki Południowej Cristian Javier Simari Birkner. Jednak w pierwszym slalomie udało mu się zyskać niewielką ilość punktów za zajęcie 14 miejsca. Slalom wyrał Jean-Baptiste Grange, a na kolejnych dwóch miejscach uplasowali się Włosi: Fabian Bacher i Federico Liberatore.

Drugi slalom kobiet dał jeszcze większą przewagę w "generalce" Macarenie Simari Birkner, która była trzecia w tych zawodach. Najlepszą zawodniczką dnia była znów Mireia Gutierrez. Na drugim miejscu sklasyfikowano Doriane Escane. Ponownie bez punktów zakończyła zawody Baruzzi Farriol.

Slalom mężczyzn numer 2 zdominowali Włosi. Zajęli oni cztery czołowe miejsca. Byli to kolejno Simon Maurberger, Hans Vaccari, Alex Vinatzer i Federico Liberatore. Cristian Javier Simari Birkner dorzucił 15 punktów za zajęcie 16. miejsca. Było to jednak wciąż za mało, aby wyprzedzić Klemena Kosi w klasyfikacji generalnej. Pozostała już tylko nadzieja, że w gigancie będzie lepiej.

Tessa Worley bez problemu rozprawiła sie z rywalkami w gigancie kobiet w Cerro Castor, zwyciężając z przewagą ponad 1 sekundy. Druga była jej koleżanka z reprezentacji, Taina Barioz, a trzecia Szwajcarka Andrea Ellenberger. Francesca Baruzzi Farriol (8. pozycja) tym razem była lepsza od Macareny Simari Birkner (13. pozycja), ale nie na tyle, aby odzyskać pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Wobec tego końcową triumfatorką Pucharu Ameryki Południowej została po raz drugi w karierze (po 10 latach) Macarena Simari Birkner.

W gigancie panów najlepszy rezultat należał do Rosjanina Pawła Trichiczewa, który na podium stanął razem z Alexem Vinatzerem i Francuzem Remym Falgoux. Simari Birkner nie zdołał wznieść się na wyżyny swoich umiejętności i zajął dopiero 25. miejsce, przez co nie udało mu się osiągnąć takiego sukcesu jak jego siostra i musiał pogodzić się z zajęciem 2. miejsca w klasyfikacji generalnej za Słoweńcem Klemenem Kosi. On jednak sporo już się nawygrywał w tym cyklu, będąc zwycięzcą klasyfikacji łącznej 13 razy z rzędu w latach 1999-2013 (poza rokiem 2004).

W Cerro Castor odbyły się jeszcze jedne zawody w slalomie gigancie, niezaliczane już do Pucharu Ameryki Południowej. W czołowej trójce kobiet znalazły się Andrea Ellenberger, Romane Miradoli i Nuria Pau, a wśród mężczyzn Paweł Trichiczew, Federico Liberatore i Victor Guillot.

Wyniki 1. slalomu kobiet w Cerro Castor (SAC)

Wyniki 2. slalomu kobiet w Cerro Castor (SAC)

Wyniki 1. slalomu mężczyzn w Cerro Castor (SAC)

Wyniki 2. slalomu mężczyzn w Cerro Castor (SAC)

Wyniki 1. giganta kobiet w Cerro Castor (SAC)

Wyniki 2. giganta kobiet w Cerro Castor (FIS)

Wyniki 1. giganta mężczyzn w Cerro Castor (SAC)

Wyniki 2. giganta mężczyzn w Cerro Castor (FIS)

Uzupełniając to o czym już pisałem w poprzednim raporcie, jak i dzisiejszym, należy wspomnieć także o zwycięzcach poszczególnych klasyfikacji w konkurencjach technicznych. W klasyfikacji kobiet w gigancie zwyciężyła Andrea Ellenberger, natomiast w slalomie Mireia Gutierrez. W gronie mężczyzn najwięcej punktów zarówno w slalomie jak i w gigancie uzbierał Cristian Javier Simari Birkner. Dzięki temu osiągnięci zawodnicy zyskali imienne miejsca na liście startowej PŚ na kolejny sezon, tuż za czołową trzydziestką.