Zamknij

Letni raport alpejski - wrzesień #3

20:24, 16.09.2018 Marek Cielec Aktualizacja: 20:29, 16.09.2018
Skomentuj

fot. Fabiano Crisma ©

Minęła już połowa września, a do rozpoczęcia kolejnej edycji alpejskiego Pucharu Świata pozostało zaledwie 40 dni. Nieco mniej działo się już na półkuli południowej jeśli chodzi o zawody alpejczyków, ale wciąż wielu narciarzy kontynuuje treningi i starty w Ameryce Południowej i w Australii, w tym reprezentanci Polski.

Już jakiś czas temu zakończył się Puchar Australii i Nowej Zelandii, ale wciąż trwa walka w innym pucharze kontynentalnym, tym południowoamerykańskim. W minionym tygodniu pierwotnie zaplanowana była cała seria zawodów w konkurencjach szybkościowych w chilijskim El Colorado - kombinacja, supergiganty oraz zjazdy. Ostatecznie ze zjazdu nic nie wyszło, a zatem również i z kombinacji, której i tak pewnie mało kto już żałuje. Udało się natomiast przeprowadzić dwukrotnie zawody w super G kobiet i mężczyzn, w których brali udział także reprezentanci Polski. W pierwszym supergigancie kobiet zaprezentowała się także Słowenka Ilka Stuhec - mistrzyni świata w zjeździe i zdobywczyni małej kryształowej kuli za tę konkurencję, która poprzedni sezon straciła przez kontuzję. Jej obecność na zawodach w El Colorado z pewnością mocno podniosła prestiż zawodów. Ilka nie pozostawiła wątpliwości kto jest wielką mistrzynią jazdy na długich nartach i odniosła zdecydowane zwycięstwo z przewagą blisko 3 sekund nad drugą w klasyfikacji Valentine Macheret ze Szwajcarii. Trzecie miejsce zajęła Włoszka Anna Hofer. Tuż za najlepszą trójką uplasowała się reprezentantka Polski - Katarzyna Wąsek. W czołowej dziesiątce znalazła się także inna Polka - Magdalena Łuczak, która zajęła ósme miejsce. Na pozycji 20. sklasyfikowana została Maria Łuczak, a Daria Krajewska nie zdołała ukończyć przejazdu.

W drugim supergigancie kobiet wystartowało nieco mniej zawodniczek. Nie pojawiła się już na trasie Ilka Stuhec, dzięki czemu mniej utytułowane zawodniczki miały większe szanse na wygraną. Tą, która wykorzystała okazję była Cande Moreno Becerra z Andory. Razem z nią na podium stanęły zawodniczki, które dzień wcześniej dzieliły podium ze Stuhec, w dokładnie tej samej kolejności: Valentine Macheret na drugim i Anna Hofer na trzecim miejscu. Najlepszą z Polek była tym tazem Magdalena Łuczak, która zakończyła zawody na siódmym miejscu. Katarzyna Wąsek była 10., a pozostałe Polki nie startowały.

W pierwszych supergigantowych zmaganiach mężczyzn w El Colorado najlepszy był Niemiec Manuel Schmid. Drugie miejsce zajął Serb Marko Vukicević, a trzecie Słoweniec Miha Hrobat. Niestety o wysokie miejsce nie udało się powalczyć Pawłowi Babickiemu, który uplasował się poza czołową trzydziestką, na 38. pozycji. Kolejnego dnia najlepszy czas na trasie super G uzyskał Słoweniec Klemen Kosi. Pokonał on o 0,10 sek. swojego rodaka Mihę Hrobata, który był drugi i o 0,90 sek. dwójkę zawodników: Henrika Von Appena z Chile i Marka Vukicevicia, którzy ex aeqo zostali sklasyfikowani na trzecim miejscu.

Do zakończenia Pucharu Ameryki Południowej pozostało jeszcze kilka wyścigów: po dwa slalomy oraz po jednym gigancie w Cerro Castor w Argentynie. Rozstrzygnięta jest już kwestia zwycięstwa w konkurencjach szybkościowych. W super G wygrali Słoweniec Klemen Kosi i Rosjanka Aleksandra Prokopiewa, a w zjeździe Niemiec Dominik Schweiger wśród mężczyzn i Prokopiewa. W klasyfikacji generalnej prowadzą Klemen Kosi i Francesca Baruzzi Farriol. Wydaje się jednak, że ze względu na to, iż do końca pozostały już tylko konkurencje techniczne, największe szanse na wygraną wśród mężczyzn ma Cristian Javier Simari Birkner.

Wyniki 1. super G kobiet w El Colorado - Puchar Ameryki Południowej (SAC)

Wyniki 2. super G kobiet w El Colorado - (SAC)

Wyniki 2. super G kobiet w El Colorado - (SAC)

Wyniki 2. super G mężczyzn w El Colorado - (SAC)

W związku z tym, że odwołano również mające się odbyć również w Chile zawody niższej rangi (FIS Race i krajowe mistrzostwa juniorów) w Antillanca, zajmę się teraz zawodami, które przeprowadzono w Australii, w Perisher. Dwa dni ścigania pozwoliły rozstrzygnąć kwestię mistrzostwa Australii seniorów i juniorów w slalomie gigancie oraz slalomie. W praktyce obsada jednych i drugich zawodów nie różniła się, zwłaszcza, że większość startujących była w wieku juniorskim, a dodatkowo w krajowych mistrzostwach juniorów startować mogą też starsi zawodnicy. Wśród kobiet dwukrotnie w gigancie zwyciężyła Australijka Zali Offord. Dwa razy na drugim miejscu plasowała się jedyna alpejka spoza Australii - Austriaczka Carolina Oberlander. Zmieniały się natomiast zawodniczki na pozycji trzeciej. W pierwszym gigancie na tym miejscu znalazła się Lucy Neill, a w drugim Kendra Etherton. Również w gigancie mężczyzn zwycięzca był jeden w przypadku obu wyścigów. Został nim Norweg Andreas Amdahl. Podium w gigancie przeprowadzonym w ramach mistrzostw seniorów uzupełnili Shaun Findlay (Australia) i Evan Semet (USA), a w kolejnych zawodach w najlepszej trójce byli poza Amdahlem Theodore Coates i Jack Adams (obaj z Australii).

Drugiego dnia mistrzostw odbyła się rywalizacja w slalomie. Panie dwukrotnie stworzyły skład podium w identycznej konfiguracji. Wygrała Zali Offord, druga była Carolina Oberlander, a trzecia Kendra Etherton. Nieco bardziej skomplikowany układ był wśród mężczyzn, choć i w tym przypadku były powtórki z rozrywki jak np. zwycięstwo Jacka Adamsa, który cieszył się dwukrotnie z pierwszego miejsca. W wyścigu slalomowym rangi juniorskiej drugi był Theodore Coates, a trzeci Brytyjczyk Samuel Todd-Saunders. W drugim slalomie miejsce na podium wywalczyli Andreas Amdahl (2. pozycja) i Coates (3. pozycja).

Wyniki giganta kobiet w Perisher - Mistrzostwa Australii

Wyniki giganta kobiet w Perisher - Mistrzostwa Australii Juniorów

Wyniki giganta mężczyzn w Perisher - Mistrzostwa Australii

Wyniki giganta mężczyzn w Perisher - Mistrzostwa Australii Juniorów

Wyniki slalomu kobiet w Perisher - Mistrzostwa Australii

Wyniki slalomu kobiet w Perisher - Mistrzostwa Australii Juniorów

Wyniki slalomu mężczyzn w Perisher - Mistrzostwa Australii

Wyniki slalomu mężczyzn w Perisher - Mistrzostwa Australii Juniorów

Źródło: własne/fis-ski.com

(Marek Cielec)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%