Zamknij

Letni raport alpejski - wrzesień #1

19:15, 02.09.2018 Marek Cielec Aktualizacja: 19:37, 02.09.2018
Skomentuj

Charlotte Chable - liderka Pucharu Australii i Nowej Zelandii / fot. Swiss-Ski ((Valeriano Di Domenico/freshfocus)

Choć to już wrzesień i jesień coraz bliżej, to pogoda za oknem pozwala zapomnieć, że zbliża się jesień, a do alpejskiego Pucharu Świata 2018/2019 pozostało już mniej niż 2 miesiące. Przed alpejczykami wciąż jednak jeszcze sporo okazji do startów w zawodach na półkuli południowej. Dziś przyjrzyjmy się co działo się na stokach w Nowej Zelandii, Argentynie i Chile w końcówce sierpnia i w pierwszy weekend września.

W nowozelandzkim Coronet Peak przez cztery dni odbywały się zimowe igrzyska, w ramach których rozrywane były również zawody w narciarstwie alpejskim zaliczane do Pucharu Australii i Nowej Zelandii. Przeprowadzono po dwa giganty i dwa slalomy kobiet i mężczyzn. Gigant kobiet był dość udany dla polskiej zawodniczki - Maryny Gąsienicy Daniel. Polka w pierwszych zawodach w tej konkurencji zajęła piąte miejsce, a w kolejnych stanęła na podium, dzięki zajęciu drugiego miejsca. Zwycięstwo pierwszego dnia odniosła reprezentantka gospodarzy Alice Robinson. Drugie miejsce zajęła wówczas Brytyjka Alexandra Tilley, a trzecie Niemka Lena Durr. Nazajutrz podium z Maryną Gąsienicą Daniel dzieliły zwyciężczyni Katharina Truppe oraz alpejka z trzeciego miejsca - Lena Durr. Pozostałe Polki startowały ze zmiennym szczęściem. Sabina Majerczyk najpierw zajęła 10. miejsce, a w kolejnym wyścigu nie ukończyła drugiego przejazdu. Zuzanna Czapska klasyfikowana była na pozycjach 14. i 8., a Zofia Zdort na 16. w pierwszych zawodach, a w drugich wypadła w pierwszym przejeździe. W gigantowej rywalizacji panów Polaków nie było. W pierwszym giganie skład podium tworzyli Adam Zampa (1. miejsce), Sam Maes (2. miejsce) i Steffan Winkelhorst (3. miejsce). Drugie zawody pod nieobecność Adama Zampy wygrał Sam Maes, drugi był Mathias Graf, a trzeci Mattias Roengren.

W slalomie kobiet najlepiej radziła sobie Szwajcarka Charlotte Chable. W środę, gdy rozgrywany był pierwszy slalom odniosła ona zwycięstwo, a w czwartek w drugim slalomie zajęła miejsce tuż za triumfatorką Charlie Guest z Wielkiej Brytanii. Na podium pierwszego dnia ze slalomem znalazły się także Neja Dvornik i Piera Hudson. Najwyżej sklasyfikowaną Polką ponownie była Maryna Gąsienica Daniel, która zajęła ósme miejsce. Sabina Majerczyk była 11., Zuzanna Czapska 13., a Zofia Zdort została zdyskwalifikowana w pierwszym przejeździe. W drugim slalomie wszystkie Polki wypadły z trasy: Zuzanna Czapska, Sabina Majerczyk i Maryna Gąsienica Daniel w pierwszym, a Zofia Zdort w drugim przejeździe. Na podium, tak jak wspomniano wcześniej, znalazły się Charlie Guest oraz Charlotte Chable, a razem stanęła na nim Kanadyjka Amelia Smart, która wywalczyła trzecie miejsce. W zmaganiach mężczyzn podium za pierwszy slalom zostało obsadzone przez Szwajcara Marca Rochata, który uzyskał najlepszy czas, Adam Zampę, który uplasował się na drugim miejscu oraz Sandro Simoneta. Pierwszegp przejazdu nie ukończyli Michał Jasiczek i Jędrzej Jasiczek. Młodszy z braci, Jędrzej, z takim samym efektem zakończył drugi slalom w Coronet Peak. Natomiast Michał uplasował się na 15. miejscu. Zwyciężył Adam Zampa przed Johannesem Strolzem i Markiem Rochatem. Po zawodach w Coronet Peak zakończył się tegoroczny pobyt w Nowej Zelandii dla polskich alpejek: Maryny, Zofii i Zuzanny. Ich dalsze przygotowania do sezonu zimowego odbywać się będą już w Europie.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Australii i Nowej Zelandii kobiet przewodzi Charlotte Chable. W łącznej punktacji slalomu najlepsza jest Neja Dvornik, a w klasyfikacji giganta Lena Durr. Adam Zampa jest liderem zarówno klasyfikacji generalnej jak i slalomowej wśród mężczyzn, natomiast w gigancie pierwsze miejsce zajmuje Sam Maes.

Wyniki 1. slalomu giganta kobiet w Coronet Peak (ANZC - Australia New Zealand Cup)

Wyniki 2. slalomu giganta kobiet w Coronet Peak (ANZC)

Wyniki 2. slalomu giganta mężczyzn w Coronet Peak (ANZC)

Wyniki 2. slalomu giganta mężczyzn w Coronet Peak (ANZC)

Wyniki 1. slalomu kobiet  w Coronet Peak (ANZC)

Wyniki 2. slalomu mężczyzn w Coronet Peak (ANZC)

Wyniki 1. slalomu mężczyzn w Coronet Peak (ANZC)

Wyniki 2. slalomu mężczyzn w Coronet Peak (ANZC)

Klasyfikacja Pucharu Australii i Nowej Zelandii kobiet

Klasyfikacja Pucharu Australii i Nowej Zelandii mężczyzn

W Las Lenas w Argentynie kontynuowano alpejskie zmagania rozpoczęte w poprzednim tygodniu. Przeprowadzono m.in drugi slalom gigant Pucharu Ameryki Południowej. W stawce kobiet najlepszy wynik uzyskała Szwajcarka Andrea Ellenberger. Nicol Gastaldi mogła pochwalić się drugim tamtego dnia czasem, a Miatliana Clerc po raz trzeci z rzędu w Las Lenas staneła na trzecim stopniu podium. W zawodach mężczyzn chilijski atak na pierwsze miejsce odparł Argentyńczyk Cristian Javier Simari Birkner. Reprezentanci Chile Sven Von Appen i Diego Holscher musieli zadowolić się drugą i trzecią pozycją. Dzień później odbyły się wyścigi o mistrzostwo Argentyny w slalomie gigancie. Znów w tej konkurencji zwyciężyła Ellenberger. Drugie miejsce i tytuł najlepszej Argentynki przypadły Francesce Baruzzi Farriol. Trzecią lokatę wywalczyła Nicol Gastaldi. Mistrzostwa Argentyny mężczyzn toczyły się pod dyktando zawodników zagranicznych. Wygrał Sven Von Appen z Chile, drugi był Hiszpan Enric Parellada, a trzeci Diego Holscher.

Wyniki slalomu giganta kobiet w Las Lenas (SAC - South American Cup)

Wyniki slalomu giganta mężczyzn w Las Lenas (SAC)

Wyniki slalomu giganta kobiet w Las Lenas (Mistrzostwa Argentyny)

Wyniki slalomu giganta mężczyzn w Las Lenas (Mistrzostwa Argentyny)

Po kilku wyścigach w Argentynie, Puchar Ameryki Południowej przeniósł się do Chile. W sobotę gospodarzem zawodów był ośrodek El Colorado. Tam zawodnicy i zawodniczki ścigali się w slalomie gigancie. W Chile pojawiło się więcej zawodników z Europy, w porównaniu do zawodów argentyńskich, m.in. polskie alpejki: Magda Łuczak, Daria Krajewska i Katarzyna Wąsek. Gigant kobiet zdecydowanie poszedł po myśli Norweżek. Dwie reprezentantki Norwegii znalazły się na podium, a były to triumfatorka zawodów Kajsa Vickhoff Lie oraz Maren Skjoeld, która uplasowała się na trzecim miejscu. Pomiędzy Norweżkami w rankingu zawodów zmieściła się Kanadyjka Candace Crawford. Najwyżej z Polek w klasyfikacji była Magdalena Łuczak, która zajęła 11. miejsce. Daria Krajewska zajęła 15. miejsce, a Katarzyna Wąsek 21. Również w męskim gigancie bardzo dobrze spisali się zawodnicy z Norwegii. Wygraną zgarnął Rasmus Windigstad, a drugie miejsce wywalczył Henrik Roea. Obok Norwegów na podium stanął Czech Ondrej Berndt.

Wyniki slalomu giganta kobiet w El Colorado (SAC)

Wyniki slalomu giganta mężczyzn w El Colorado (SAC)

Dominacja Norweżek jeszcze większa była w niedzielę, w slalomie przeprowadzonym w La Parvie. Wszystkie trzy miejsca na podium zajęte były właśnie przez zawodniczki z Norwegii. Tym razem pierwsza była Kristin Lysdahl, druga Mina Furst Holtmann, a trzecia Kristine Gjelsten Haugen. Jedyną Polką, która ukończyła oba przejazdy była Magda Łuczak, jednak olbrzymia strata ponad 43 sekund w drugim przejeździe, sprawiła, że zajęła ona ostatnie - 28. miejsce. Po pierwszym przejeździe Łuczak była 8., a tuż za nią klasyfikowana była Daria Krajewska. Tak jak Norweżki były zdecydowanie najlepszą nacją w zmaganiach kobiet, tak Czesi byli klasą samą dla siebie w rywalizacji mężczyzn w slalomie. Oni również wzięli dla siebie całe podium. Zwyciężył Ondrej Berndt, drugi był Jan Zabystran, a trzeci Tomas Klinsky. Czesi mogliby mieć jeszcze lepsze wyniki, ale drugiego przejazdu nie ukończyli Martin Stepan i Daniel Paulis, którzy na półmetku zajmowali miejsca 3. i 5.

Wyniki slalomu kobiet w La Parvie (SAC) - obecnie brak oficjalnych wyników

Wyniki slalomu mężczyzn w La Parvie (SAC) - obecnie brak oficjalnych wyników

Liderką klasyfikacji łącznej Pucharu Ameryki Południowej kobiet jest Francesca Baruzzi Farriol, która zajmuje pierwsze miejsce także w rankingu za slalom. Najwięcej punktów za slalom gigant uzbierała jak dotąd Andrea Ellenberger. Cristian Javier Simari Birkner jest w gronie męskim liderem w każdej z trzech klasyfikacji; łącznej, slalomowej i gigantowej.

Klasyfikacja Pucharu Ameryki Południowej kobiet - brak aktualizacji w oparciu o wyniki ostatniego slalomu

Klasyfikacja Pucharu Ameryki Południowej mężczyzn - brak aktualizacji w oparciu o wyniki ostatniego slalomu

W przyszłym tygodniu znajdzie się w końcu coś dla miłośników konkurencji szybkościowych. Zarówno w Nowej Zelandii jak i Chile powinny odbyć się zawody w konkurencjach szybkich w ramach pucharów kontynentalnych. Kolejny letni alpejski raport już za tydzień.

Źródło: Informacja własna/fis-ski.com

(Marek Cielec)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%