fot. Alicja Kosman / PZN

fot. Alicja Kosman / PZN

Za nami drugi sierpniowy tydzień, w którym to również nie zabrakło zawodów FIS dla narciarzy alpejskich przebywających w Ameryce Południowej i Nowej Zelandii. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym rozstrzygnięciom tych zmagań. Wśród startujących w Nowej Zelandii były także reprezentantki Polski: Sabina Majerczyk wracająca po długiej nieobecności w zawodach oraz Zuzanna Czapska i Zofia Zdort.

W dniach 6-9 sierpnia gospodarzem zawodów FIS było argentyńskie Cerro Castor – wysunięty najbardziej na południe ośrodek narciarski na świecie. W pierwszych dwóch dniach przeprowadzono rywalizację w slalomie giancie zarówno panów jak i pań. W stawce kobiet bardzo wyraźnie swoją obecność zaznaczyły Francuzki, jednak w pierwszym gigancie zwycięstwo przypadło reprezentantce gospodarzy – Francesce Baruzzi Farriol. Zawodniczki z Francji – Victoria Bianchini i Carmen Haro zajęły drugie i trzecie miejsce. W sumie w czołowej dziesiątce było aż siedem Francuzek i taka sama liczba Trójkolorowych zmieściła się wśród 10 najlepszych wyników w drugim gigancie. Nazajutrz triumf odniosła Victoria Bianchini, nieznacznie o 0,03 sek. pokonując Argentynkę Nicol Gastaldi, która w dwóch poprzednich sezonach wygrywała klasyfikację giganta w Pucharze Ameryki Południowej. Na pozycji trzeciej uplasowała się Charlene Magnin z Francji.

W slalomie gigancie mężczyzn dominującą nacją byli Rosjanie. W pierwszych zawodach wzięli oni dla siebie całe podium. Zwyciężył Paweł Trichiczew, drugi był Iwan Kuzniecow, a trzeci Grigorij Gusiew. W kolejnym wyścigu gigantowym gorzej poradził sobie Trichiczew, który nie zmieścił się na podium. Jednak z wygrana trafiła i tak w ręce Rosjanina, bowiem najszybszy był Kuzniecow. Drugie miejsce zajął Gusiew, a trzeci był Argentyńczyk Tomas Birkner De Miguel.

Zwyciężczyni pierwszego z gigantów okazała się również najlepsza w pierwszym slalomie. Francesca Baruzzi Farriol stanęła na najwyższym stopniu podium, a obok niej znalazły się Francuzki Charlene Magnin (miejsce 2.) i Perrine Clair (miejsce 3.). Spośród tej trójki tylko Baruzzi Farriol nie zdołała ponownie znaleźć się na podium po drugim slalomie. Clair odniosła zwycięstwo, a Magnin uplasowała się na trzecim miejscu. Druga była najmłodsza z nich Kelly Berthon.

Panowie z Rosji w slalomach dołożyli do swoich dotychczasowych zdobyczy 5 miejsc na podium, w tym dwa kolejne zwycięstwa. Argentyna znów na sześć możliwych miejsc na podium zdobyła tylko jedno, ponownie za sprawą Tomasa Birknera De Miguela. Najpierw triumfował Simon Jefimow, drugi był Nikita Alechin, a trzeci Iwan Kuzniecow. W kończącym zmagania w Cerro Castor slalomie (na ten miesiąc, bowiem we wrześniu odbędą się tu także zawody Pucharu Ameryki Południowej) wygrał Nikita Alechin. Na pozycji drugiej uplasował się Tomas Birkner De Miguel, a na trzeciej Iwan Kuzniecow.

Wyniki zawodów FIS w Cerro Castor

Niedziela, 12. sierpnia to pierwszy dzień Mistrzostw Nowej Zelandii, które odbywają się w Coronet Peak. Na początek zorganizowano konkurencję slalomu giganta. Bardzo pozytywną informacją jest powrót Sabiny Majerczyk po długich perturbacjach zdrowotnych. Polka przez poważne kontuzje straciła dwa sezony, a występ w Coronet Peak był jej pierwszym od ponad dwóch lat. Poprzedni zaliczyła także w Coronet Peak podczas Mistrzostw Nowej Zelandii. Wówczas wygrała slalom, a tym razem w gigancie zajęła piąte miejsce. Najlepsza była dziś Nowozelandka Piera Hudson, która zdobyła tytuł mistrzyni swojego kraju. Na drugim miejscu znalazła się Andrea Komsić z Chorwacji, a na trzecim Norweżka Tuva Norbye. Lepsza od Majerczyk była jeszcze Słowenka Neja Dvornik. Pozostałe dwie Polki, które startowały w zawodach miały mniej udany dzień niż Sabina. Zofia Zdort wypadła już w pierwszym przejeździe, a Zuzanna Czapska w drugim.

Wśród mężczyzn najlepszy w slalomie gigancie w Coronet Peak był Belg Sam Maes. Najbliżej pokonania belgijskiego zawodnika byli bracia Andreas i Adam Zampa. Andreas zajął drugie miejsce, a Adam trzecie.

Wyniki Mistrzostw Nowej Zelandi w Coronet Peak

Co czeka nas w przyszłym tygodniu? Przede wszystkim kontynuacja ścigania w Coronet Peak (we wtorek mistrzostwa Nowej Zelandii w slalomie, a w poniedziałek i środę zawody FIS w GS i SL), a także Mistrzostwa Argentyny w slalomie w Cerro Catedral i rozpoczęcie Pucharu Ameryki Południowej w tymże kurorcie.

Źródło: Informacja własna/fis-ski.com

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.