Lekarz norweskiej kadry Fredrik Bendiksen, który podał Therese Johaug steryd anaboliczny clostebol w maści na poparzone usta, został uniewinniony przez Norweską Agencję Antydopingową. 

Jesienią ubiegłego roku u Therese Johaug wykryto zabronioną substancję – clostebol. Norweżka podczas jednego ze zgrupowań miała użyć maści Trofodermin, na poparzone usta, którą dostała od lekarza kadry Fredrika Bendiksena. To właśnie on wziął na siebie całą odpowiedzialność za wykrycie dopingu u Norweżki. Johaug została zawieszona na 13 miesięcy, a jej główną linią obrony było to, że nie była świadoma tego, iż w maści znajduje się zabroniona substancja, ponieważ lekarz zapewnił ją, iż jest ona bezpieczna. Dzisiaj Norweska Agencja Antydopingowa uznała, że Fredrik Bendiksen jest niewinny, a sprawa została umorzona. – Bendiksen chciał tylko i wyłącznie wyleczyć rany oparzeniowe Johaug. Nie ma żadnych dowodów na to, że celowo przepisał zawodniczce ten lek, aby zwiększyć jej szanse w rywalizacji sportowej – powiedział Niels R. Kiaer z norweskiej agencji do spraw zwalczania dopingu.

Decyzją norweskiej komisji zaskoczona i niezadowolona jest Therese Johaug. Jak informuje prawnik biegaczki Christian Hjort, jego klientka bardzo ostro zareagowała na tę decyzję. – To pokazuje, że przepisy są nieprzemyślane i niespójne – komentował i dodał, iż w świetle przyznania się do winy lekarza, uniewinnienie go jest niezrozumiałe.

źródło: przegladsportowy.pl / interia.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.