Zamknij

Legendy sportów zimowych odeszły. Wspominamy tych, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku

07:37, 01.11.2021 Mateusz Król
Skomentuj

Wieloletnią tradycją w naszym kraju jest wspominanie 1. listopada sławnych ludzi, którzy odeszli na przestrzeni ostatnich 12-miesięcy. My również chcemy pamiętać o nieobecnych, którzy tworzyli świat sportów zimowych. A miniony rok był trudny dla fanów białego szaleństwa. Pożegnaliśmy bowiem wielkie legendy. Nie uda nam się napisać o wszystkich, ale pamięcią obejmujemy każdego.

Exploti, Public domain, via Wikimedia Commons

Gian Franco Kasper

Kasper działał w FIS przez 46 lat, w tym przez ostatnie 23 lata jako prezydent. Z tej funkcji zrezygnował nieco ponad miesiąc temu, a jego następcą został wybrany Johan Eliasch. Na kilka dni przed Kongresem 77-letni Kasper trafił do szpitala, gdzie pozostał aż do śmierci.

Był członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w latach 2000-2018, a od 2003 roku był członkiem Światowej Agencji Antydopingowej. Ponadto był Prezesem Stowarzyszenia Międzynarodowych Federacji Olimpijskich Sportów Zimowych (AIOWF) oraz członkiem wykonawczym MKOl w latach 2016-2018. Na sesji MKOl w Buenos Aries jesienią 2018 r. otrzymał Order Olimpijski i został mianowany Honorowym Członkiem MKOl. Więcej tutaj.

Wiaczysław Piotrowicz Wedenin

Dwukrotny mistrz olimpijski w narciarstwie biegowym Wiaczesław Wiedenin zmarł w wieku 81 lat. Był pierwszym sowieckim biegaczem, który zdobył złoto olimpijskie w indywidualnym wyścigu. Międzynarodowa Federacja Narciarska w specjalnym oświadczeniu napisała, że Wiaczesław należał do grona tych zawodników, którzy mieli spore znaczenie dla rozwoju biegów narciarskich.

Pierwszy olimpijski medal Wiaczysław Wiedenin wywalczył w Grenoble w 1968 roku. Wówczas został wicemistrzem olimpijskim na 50 km. Cztery lata później na tym samym dystansie był trzeci. Po tytuł sięgnął jednak na 30 km. Na domiar wszystkiego w Sapporo poprowadził do złota także sztafetę. Rosjanie oszaleli, bo znów udało im się pokonać Norwegów.

Widenin to także dwukrotny mistrz świata oraz srebrny medalista czempionatu globu. Po zakończeniu kariery pracował jako trener. Zmarł 22 października 2021 roku.

Bojan Globocnik

Były jugosłowiański skoczek narciarski. Miał 59 lat. Największym zaszczytem w jego karierze był niewątpliwie udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sarajewie. W konkursie rozegranym 12 lutego 1984 roku zajął on czterdzieste miejsce.

Globocnik skakał też regularnie w Pucharach Świata. Nie zdobył jednak nigdy punktów - według ówczesnych zasad należało zająć miejsce w pierwszej "15" zawodów. Jego najlepsze wyniki to 21. pozycja w Planicy w 1984, 22. w Cortinie d`Ampezzo w tym samym roku i 29. w Planicy w 1981. W Turnieju Czterech Skoczni najlepszy rezultat jaki osiągnął to 49. miejsce w Innsbrucku. Miało to miejsce w najlepszym dla niego sezonie 1983/84.

Sławomir Kardaś

Sławomir Kardaś lata temu był jednym z czołowych polskich skoczków. Później jednak wyemigrował do Kanady, gdzie krótko jeszcze próbował swoich sił w roli skoczka. Powrót do wysokiej formy nie udał się i Kardaś został trenerem reprezentacji Kanady. Współpracował między innymi z najmłodszym zwycięzcą zawodów o Puchar Świata w historii - Stevem Collinsem.

Uroš Peterka

Miał 40 lat. Były słoweński skoczek narciarskich i brat jednego z najlepszych reprezentantów tej dyscypliny w historii tego kraju. Zginął w wypadku były słoweński skoczek narciarskich i brat jednego z najlepszych reprezentantów tej dyscypliny w historii tego kraju. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Håkon Brusveen

Zmarł w wieku 93 lat. mistrz olimpijski w biegu na 15 km z ZIO w Squaw Valley w 1960 r. Według informacji, które przekazał jego syn Bjørn Brusveen śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych w Centrum Zdrowia w Lillehammer.

W latach 50. należał do światowej czołówki i na ZIO w Cortinie d`Ampezzo w 1956 r. otarł się był piąty w biegu na 15 km i czwarty w sztafecie. Startował też na MŚ w 1954 w Falun i w 1958 w Lahti, gdzie również zajmował miejsca tuż za podium. W 1958 roku został uhonorowany Medalem Holmenkollen.

Roland Thöni

Były reprezentant Włoch w narciarstwie alpejskim. Miał 70 lat. To była nagła i niespodziewana śmierć. Wszystko zaczęło się w Wielki Piątek, kiedy Thöni doznał udaru krwotocznego mózgu. Przed dwa dni lekarze walczyli o życie 70-letniego medalisty olimpijskiego. Niestety, nie udało się go uratować. Zmarł w Niedzielę Wielkanocną.

W 1972 roku świętował największy sukces w swojej karierze. Na igrzyskach olimpijskich w Sapporo zdobył brązowy medal w slalomie za Hiszpanem Francisco Fernandezem Ochoa i jego kuzynem Gustavem Thönim.

Odniósł dwa zwycięstwa w Pucharze Świata. Był też trzecim zawodnikiem klasyfikacji slalomowej w sezonie 1971/71. W 1976 roku, po Zimowych Igrzyskach w Innsbrucku, odwiesił narty na kołek. Następnie pracował w wypożyczalni nart oraz jako myśliwy i pasterz.

Vlado Kovar

Słowacki szkoleniowiec przez wiele lat prowadził polską kadrę narodową mężczyzn w narciarstwie alpejskim. Na informację o odejściu Kovara zareagował jego wieloletni podopieczny Maciej Bydliński - R.I.P Vlado, spoczywaj w pokoju przyjacielu - najlepszy trener bez Ciebie będzie to trudne, dziękuje za wszystko co dla mnie zrobiłeś...

Nikołaj Czebotko

Były kazachski biegacz narciarski zginął w wypadku samochodowym, do którego doszło autostradzie Burabay - Szczuczyńsk. To wielka strata dla Kazachstanu. Czebotko uchodził tam za wielkiego propagatora biegów narciarskich. Krajowe zawody nazwane jego nazwiskiem czo roku w Szczuczyńsku przyciągały setki młodych adeptów tego sportu.

Jego kariera była bogata, a największym sukcesem okazał się brązowym medal MŚ wywalczony w Val di Fiemme 2013 (team sprint). Wielokrotny medalista i zwycięzca etapów Pucharu Świata, wielokrotny medalista i zwycięzca Igrzysk Azjatyckich, wielokrotny medalista i zwycięzca mistrzostw Republiki Kazachstanu.

Maria Gąsienica Bukowa-Kowalska

Zmarła w wieku 85 lat. Była polska biegaczka narciarska. W latach 1952-1958 była zawodniczką klubu Kolejarz Zakopane, a w latach 1959-1960 reprezentowała barwy klubu SNPTT Zakopane. Była uczestniczką Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Cortinie d`Ampezzo, gdzie zdobyła piąte miejsce w sztafecie 3 x 5 km.

Jan Błoński

Wiceprezes Polskiego Związku Sportów Saneczkowych.Do jego śmierci przyczynił się koronawirus. Błoński od 1988 roku aż do 26 czerwca 2010 roku był prezesem Polskiego Związku Sportów Saneczkowych. Dzięki Jego wielkiemu zaangażowaniu w 2008 roku rozpoczęto na Górze Parkowej w Krynicy-Zdrój budowę toru lodowego sztucznie mrożonego. Po śmierci prezesa PZSSan Michała Jasnosza 29 września 2019 roku Janowi Błońskiemu wiceprezesowi PZSSan powierzono pełnienie obowiązków prezesa. Sprawował ją do 12 września 2020 roku. Więcej o nim tutaj.

Jacek Włodyga

Były skoczek narciarskie, sędzia, działa i ekspert od budowy skoczni narciarskich. Miał 81 lat. Rodzina potwierdziła, że powodem śmierci był koronawirus. Jako junior wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski w swojej kategorii wiekowej. Po karierze został działaczem sportowym w regionie Karpacza.

Włodyga zaangażowany był w projektowanie skoczni narciarskiej. Swego czasu był w komisji FIS, która zajmuje się tymi kwestiami. Dawny starosta powiatu jeleniogórskiego był autorem projektów profili skoczni w Austrii, Zakopanem, Karpaczu i Wiśle. Jeszcze kilka lat temu marzył, aby na przebudowaną skocznię w Lubawce wróciły ważne zawody w skokach. Zapowiadał Puchar Kontynentalny. Niestety, nie doczekał tego.

Józef Rysula

Trzykrotny polski olimpijczyk i uczestnik mistrzostw świata. W latach sześćdziesiątych był jednym z najlepszych polskich biegaczy narciarskich. W 1959 roku biegacz z Kościeliska wygrał juniorski bieg na 10 kilometrów w Holmenkollen. Rok później w Le Brassus wywalczył swą pierwszą kwalifikację olimpijską. Rysula trzykrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich.

W 1960 roku był członkiem reprezentacji Polski na igrzyskach w Squaw Valley. Wraz z Kazimierzem Zelkiem, Andrzejem Mateją i Józefem Gutem Misiagą zajął szóste miejsce w biegu sztafetowym. Cztery lata później startował także w Innsbrucku, zaś w 1968 roku w Grenoble zakończyła się jego przygoda z imprezą tej rangi. Miał 81 lat.

Tuomo Ylipulli

Jeden z tych, którzy obok wielkiego Mattiego Nykanena w 1988 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Calgary wywalczył złoty medal drużynowy wraz z fińską reprezentacją. Pochodzący z Rovaniemi były skoczek zmarł po ciężkiej chorobie. Miał 59 lat.

Dieter Neuendorf

Były skoczek narciarski, który w czasach swej aktywności sportowej reprezentował NRD zmarł w wieku 80 lat. Do jego największych osiągnięć życiowych zalicza się zdobycie srebrnego medalu podczas mistrzostw świata rozgrywanych w Oslo w roku 1966.

W 14. Turnieju Czterech Skoczni wywalczył drugie miejsce, a w dwóch kolejnych edycjach zajmował trzecią lokatę. Na Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku w 1964 roku zajął piątą pozycję. Karierę skoczka narciarskiego zakończył w 1971 roku.

Aleksander Priwałow

Trener biathlonu. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych Priwałow pracował w Polsce, gdzie odpowiedzialny był za żeńską część reprezentacji. Za jego kadencji Anna Stera wywalczyła pierwsze w historii polskiego biathlonu kobiecego podium Pucharu Świata oraz zdobywała medale Mistrzostw Europy w 1996 i 1997 roku. Miał 87 lat.

Ekkehard Fasser

Były szwajcarski bobsleista, pochodzący z Glarus, 3 września skończyłby 69 lat. Przez długi czas walczył z ciężką chorobą, ale ostatecznie zmarł w Rieden 9 kwietnia 2021 roku, w kantonie St. Gallen, gdzie mieszkał przez jakiś czas. Smutną informację podała szwajcarska federacja bobslei i skeletonu.

Fasser z pewnością zapisał się w pamięci, dzięki osięgnięciu na igrzyskach olimpijskich w Calgary w 1988 roku, kiedy razem z rodakami Marcelem Faesslerem, Kurtem Meierem i Wernerem Stockerem zdobył złoty medal w czteroosobowym bobsleju, pokonując najpopularniejszy Związek Radziecki i Niemcy Wschodnie.

Co więcej, w jego sportowej biografii jest też tytuł mistrza Europy w czteroosobowym bobsleju (Sarajewo 1983) i tytuł mistrza świata w tej samej specjalności (Lake Placid 1983). Ekkehard Fasser, który był z zawodu brygadzistą, ogłosił natychmiastową rezygnację z rywalizacji pod koniec szczęśliwych dla niech igrzysk w Calgary `88.

Źródło: Sportsinwinter.pl

(Mateusz Król)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%