Legendarna rosyjska biegaczka w partii Władimira Putina?

Rosyjskie media od kilku dni donoszą o politycznych zamiarach jednej z najlepszych biegaczek narciarskich w historii. Jelena Wialbe wystartuje w prawyborach partii Jedna Rosja w regionie Iwanowo. Zdaniem niektórych, jeśli we wrześniu dostanie się do rosyjskiej Dumy, będzie musiała zrezygnować z funkcji szefowej rosyjskich biegów.

fot. Jewgienij Bijatow, RIA-Nowosti

Jelena Wialbe, niegdyś znakomita biegaczka narciarska, obecnie szefowa tej dyscypliny w Rosji, zamarzyła sobie karierę polityczną. I tak właśnie postanowiła wystartować w prawyborach partii Jedna Rosja w okręgu Iwanowo. Nie jest tajemnicą, że ugrupowanie to ma zdecydowaną większość w Dumie Państwowej i popiera prezydenta Władimira Putina.

Jeśli legendarna biegaczka dostanie się na listę partyjną, a w trakcie wrześniowych wyborów dostanie się do Dumy Państwowej, to będzie musiała ustąpić ze swojej funkcji w biegach narciarskich. – Teraz zdecydowano, że posłowie i urzędnicy nie mają prawa kierować federacjami sportowymi. Jeśli Wialbe zostanie wybrana, będzie musiała ustąpić ze stanowiska prezydenta federacji – twierdzi Władimir Draczew, były prezydent Rosyjskiej Unii Biathlonu.

Głosowanie w prawyborach będzie odbywało się drogą elektroniczną w dniach 24-30 maja 2021 roku. Działacze partyjni podkreślają, że atutem jedynej w historii biegaczki, która zdobyła pięć Kryształowych Kul jest to, że od lat jest działaczką społeczną. Do tego świetnie orientuje się w sprawach sportu. Kto wie, może w przyszłości obejmie właśnie stanowisko państwowe, na którym będzie mogła realizować nadal swoje pasje.

Źródło: ivanovo.er.ru / sports.ru

Mateusz Król
Obserwuj