Leanne Smith ogłosiła zakończenie kariery

fot. Chris MacDonald / CC BY NC SA

fot. Chris MacDonald / CC BY NC SA

Decyzje o zakończeniu kariery pojawiają się po zakończeniu sezonu jak grzyby po deszczu. Kolejną alpejką, która kończy karierę narciarską jest Amerykanka Leanne Smith, specjalizująca się w konkurencjach szybkościowych. 

Z Pucharem Świata w narciarstwie alpejskim 30-letnia Leanne Smith związana była od niemal 10 lat. Jednak nie było to ciągłe 10 lat, gdyż nie zawsze zdrowie pozwalało amerykańskiej alpejce na treningi czy uczestniczenie w zawodach. W 2014 roku Smith musiała wycofać się z rywalizacji przez naderwanie mięśnia czworogłowego uda  i ból kolana. Leanne przeszła zabieg czyszczenia stawu kolanowego, ale podczas rehabilitacji znów pojawił się ból w kolanie i potrzebna była kolejna interwencja medyczna. Zamiast powrotu do ścigania w sezonie 2015/2016 Smith znów mogła przyglądać się z boku walczącym o punkty Pucharu Świata koleżankom. Leanne Smith wróciła do Pucharu Świata w sezonie 2016/2017, ale nie można nazwać tego wymarzonym powrotem. W dziesięciu startach nie udało jej się zdobyć żadnego punktu. Z pewnością mogło być to dla amerykańskiej alpejki nieco rozczarowujące, gdyż jest to zawodniczka, która w przeszłości dwukrotnie stała na podium w Pucharze Świata. Oba takie zdarzenia miały miejsce w sezonie 2012/2013. Leanne najpierw była druga w zjeździe w Val d’Isere, a miesiąc później zajęła trzecie miejsce w tej samej konkurencji w Cortinie d’Ampezzo.

Smith zaliczyła w swojej karierze 110 startów w Pucharze Świata. Wystąpiła także na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver i Soczi. Zarówno podczas swoich pierwszych jak i drugich igrzysk jej najlepszym wynikiem było 18. miejsce w supergigancie. Leanne Smith miała także okazję rywalizować na Mistrzostwach Świata w narciarstwie alpejskim w Garmisch-Partenkirchen i Vancouver. Bardziej udane były dla niej austriackie mistrzostwa, na których uplasowała się na 12. miejscu w zjeździe i 16. w supergigancie – Ściganie na nartach było niekiedy bardzo stresujące, ale te wspaniałe dni, które przeżyłam były tego warte. Mam nadzieję, że cokolwiek teraz wybiorę, nie będzie nakładało na mnie tak wysokiego ciśnienia przez wiele dni w roku, ale zobaczymy – powiedziała Leanne Smith cytowana przez usskiteam.com.

W najbliższym czasie Leanne będzie jednym z członków zespołu, pod okiem którego trenować będą młodzi amerykańscy zjazdowcy na obozie treningowym w maju. Mózgiem całej operacji jest były alpejczyk i znakomity zjazdowiec Marco Sullivan. Będą tam również Daron Rahlves, Steven Nyman, Alice McKennis, Bryce Bennett, Chris Brigham i nowy trener amerykańskiej kadry szybkościowej John McBride – Nie wiem czy widziałam obóz, na którym znalazło by się więcej tak utalentowanych narciarzy i trenerów – powiedziała Smith.

Źródło: usskiteam.com

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.