Laurien van der Graaff: Dla nas to smutne, że jest mniej dziewczyn w zespole [wywiad]

fot. Patrycja Korczewska

fot. Patrycja Korczewska

Laurien van der Graaff to czołowa biegaczka w Szwajcarii i jedna z lepszych sprinterek świata. Dziesiąta zawodniczka igrzysk olimpijskich w Pjongczangu ma na swoim koncie pięć podiów Pucharu Świata, w tym dwa zwycięstwa. Do kolejnego sezonu Laurien przygotowywała się nieco inaczej, a celem mają być głównie starty w jej kraju. Szwajcarka w rozmowie z nami wspomniała również o popularności biegów, MŚ w Oberstdorfie, Therese Johaug oraz decyzji Nathalie von Siebenthal. – Będziemy za nią z pewnością tęsknić – przyznała.

Mateusz Wasiewski: Na początku muszę Cię zapytać – jesteś zadowolona z tego, co wypracowałaś przez lato i jesień? Czujesz się mocniejsza w porównaniu do poprzedniego roku?

Na wiosnę zrobiłam sobie dłuższą przerwę, żeby być mentalnie gotowa oraz aby moje ciało w pełni się zregenerowało. W tym roku jestem więc trochę spóźniona ze wszystkim. Na razie nie mogę powiedzieć, czy jest lepiej, czy nie, ale fajnie było zrobić coś innego.

Zamierzasz wystartować gdzieś jeszcze przed sezonem? Norwegia, Szwecja, może Finlandia?

Obecnie trenuję w Davos, gdzie sprawdzę formę razem z Włoszkami, które także się tutaj przygotowują. Petra Novakova z Czech również do nas dołączy.

Co myślisz o kalendarzu Pucharu Świata 2019/2020? Zaplanowanych jest wiele startów. Zobaczymy Cię podczas Tour de Ski lub Ski Tour’u?

Będę ścigać się weekend po weekendzie, krok po kroku. Moim planem A jest oczywiście startowanie jak najwięcej. Chciałabym także wystartować w Tour de Ski, ale tylko wtedy, kiedy będę się czuć w stu procentach dobrze.

Lubisz ścigać się w Ruce? Wiem, że styl dowolny jest Twoim ulubionym, ale byłaś tu w stanie przechodzić przez eliminacje.

Lubię startować w Ruce, ale nigdy nie byłam tam jakoś bardzo skuteczna, zawsze są mieszane uczucia o pierwszych startach w Pucharze Świata.

Co sądzisz na temat decyzji Nathalie von Siebenthal? Jej trener powiedział, że jednym z powodów końca jej kariery był powrót Therese Johaug. Jak możesz to skomentować? Trenowałaś z nią?

Dla nas to smutne, że jest mniej dziewczyn w zespole. Będziemy za nią z pewnością tęsknić, w końcu nie ma nas wiele na tym najwyższym poziomie.

Jak wyglądają szwajcarskie biegi narciarskie? Jest Laurien van der Graaff, Nadine Faendrich, Dario Cologna, ale… czy widzisz więcej talentów, które w przyszłości będą w stanie walczyć z najlepszymi?

Mam nadzieję, że jest wiele utalentowanych młodych biegaczy, ale zawsze ciężko stwierdzić, kiedy i kto zrobi solidny krok do przodu.

Widzowie w Szwajcarii są zainteresowani biegami? Jesteś znaną osobą w Twoim kraju?

Naprawdę czujemy, że biegi w Szwajcarii zyskują popularność. Wszystkie zawody są transmitowane w telewizji, co jest dla nas bardzo cenne. Nie jestem bardzo sławna, może troszkę. <uśmiech>

Stworzyliście już ze sztabem szkoleniowym jakieś plany na MŚ w Oberstdorfie 2021? Czy jesteś teraz skupiona tylko na tym sezonie?

Niedużo, bardziej koncentruję się na tym sezonie z nadzieją, że będzie cały czas lepiej.

Jakie są Twoje cele na nadchodzący sezon?

Mam nadzieję, że będę w dobrej formie w Davos i Lenzerheide, to mój główny cel, ale tak jak powiedziałam – weekend po weekendzie.

I jeszcze na koniec – czy ktoś będzie w stanie pokonać Therese Johaug w Pucharze Świata?

Ona na pewno będzie jak zawsze bardzo trudna do pobicia, ale liczę, że poszczególne wyścigi i klasyfikacja generalna będzie dużym wyzwanie dla każdego. To zwiększa atrakcyjność zawodów.

Dziękuję za rozmowę.


[ENG]

Mateusz Wasiewski: At the start of giving questions of course I have to ask: Are you satisfied with what you have done in Summer and Autumn? Do you feel stronger in comparison to last year?

Laurien van der Graaff: I took a longer break in the spring, to get my body really recovered and to be mental ready, so I’m a bit late with everything this year. I can’t say if it’s better or not, but it was good to do something different this year.

Are you going to start anywhere before next season? Norway, Sweden or maybe Finland?

I’m training at home in Davos and will do some test races together with the Italian girls, who are also training here. Petra Novakova from CZE will join as well.

What do you think about World Cup Calendar 2019/2020? There will be a lot of starts. Will we see you on Tour de Ski or Ski Tour?

I will take weekend by weekend and take step by step, so my plan A is of course to start at as many races as possible and the Tour de Ski, but I will only race when I feel 100 %.

Do you like racing in Ruka? I know that free style is your favourite, but you were able to go through qualification there.

I like racing in Ruka, but I have never been really successful there, so at that point there are always mixed feelings about the first World Cup races.

What do you think about Nathalie von Siebenthal’s decision? Her coach said that one of the reasons had been Therese Johaug’s comeback. How can you comment it? Did you train with her?

For us, as a team, it’s sad that we have less women with us. We are gonna miss here for sure, there aren’t many skiers on top level.

How does Swiss cross country skiing look like? There is Laurien van der Graaff, Nadine Faehndrich, Dario Cologna, but… do you see more talents, which will be able to fight with the best ones in the future?

I really hope that we have a lot of talented young skiers, but it is always difficult to say, when and who is going to make a big step.

Is the public in Switzerland interested in cross-country skiing? Are you a famous person in your country?

We are really feeling that cross-country is getting more and more popular. All our competitions are shown on TV, which is really valuable for us. I’m not super famous, but a little bit. <smile>

Have you already created any plans with your coach stuff for Oberstdorf 2021? Or you are focused only on this season now?

Not much, l’m really focusing on this season and I hope to do better.

What are your goals for the next season?

I hope to be in good shape in Davos and Lenzerheide, these are my main goals, but, as I told, I’m taking weekend by weekend.

And at the end – will be anyone able to beat Therese Johaug in World Cup?

She will be for sure as always really hard to beat, but I really hope that there will be a big challenge for the overall World Cup and different races, this will make it more attractive to everyone.

Thank you for the interview.

źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.