Kubacki generałem polskiego lata – klasyfikacje LGP i LPN

Dzisiejszy dzień to kolejny z cyklu tych niezwykle szczęśliwych dla polskich kibiców – klasyfikację generalną Letniego Grand Prix wygrał Dawid Kubacki, prowadząc tym samym naszą drużynę do druzgocącego zwycięstwa w Letnim Pucharze Narodów. To fantastyczne wiadomości na nieco ponad miesiąc przed startem zawodów Pucharu Świata w Wiśle, inaugurujących sezon olimpijski.

Kubacki wyprzedził drugiego Anze Laniska o aż 147 punktów. Wygrał tym samym klasyfikację generalną jako 3 po Adamie Małyszu i Macieju Kocie Polak, powtarzając wyczyn Takanobu Okabe z 1994 roku – wygrywając we wszystkich 5 konkursach, w jakich wziął udział. Łącznie jako kraj mamy tych triumfów już 5, o jeden mniej od najlepszych w tej statystyce Austriaków. Jesteśmy także czwartą nacją, która zdobywa Letnią Grand Prix,która wygrała ją rok po roku (wcześniej przydarzało się to Japończykom, Niemcom i Austriakom) i w przyszłym roku staniemy przed szansą do zaliczenia do historycznego hattricka, co nie udało się jeszcze nikomu. Na trzecim miejscu po zakończeniu cyklu znalazł się Junshiro Kobayashi, zdobywając 332 punkty.

Szukając kolejnego Polaka w rankingu nie trzeba wiele czasu – tuż za podium znalazł się Maciej Kot z liczbą 270 “oczek”. W najlepszej “10” znaleźli się jeszcze Piotr Żyła (8 miejsce, 200 punktów) oraz Stefan Hula (10 miejsce, 175 punktów). To jedyny w historii cyklu przypadek, gdy mieliśmy tak wielu przedstawicieli w czołówce klasyfikacji. Nieco gorzej wypadł doskonalący przez lato elementy techniczne swoich skoków Kamil Stoch, który był 26 (85 punktów). Statystycznie to najgorszy występ Kamila w tych zawodach od 2009 roku, gdy był 32. Jak na 4 zaliczone starty można raczej pochwalić za to plasującego się dwie pozycje niżej Klemensa Murańkę (75 punktów). Najniżej wśród Biało-Czerwonych sklasyfikowanych rankingu znaleźli się Jakub Wolny (36 miejsce, 50 punktów), Jan Ziobro (51 miejsce, 31 punktów), Aleksander Zniszczoł (67 miejsce, 12 punktów), Krzysztof Miętus (78 miejsce, 5 punktów) oraz Paweł Wąsek (81 miejsce, 4 punkty).

Tak dobra i stabilna postawa naszych skoczków pozwoliła im triumfować także w przypadku Letniego Pucharu Narodów, który wygraliśmy z niesamowitą przewagą 577 punktów nad kolejną Norwegią. Na podium załapali się jeszcze zawodnicy ze Słowenii, którzy zgromadzili 1157 “oczek”. Mamy nadzieję, że letnia forma naszych zawodników przeniesie się na zimowe zmagania i będziemy mogli być z nich równie dumni podczas konkursów Pucharu Świata, Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata w lotach narciarskich.

Źródło: fis-ski.com/ inf.własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.