Kto zostanie organizatorem mistrzostw świata FIS w drugiej połowie obecnej dekady?

Fot. Alain Grosclaude/Agence Zoom

Pierwszego moja upłynął termin zgłaszania kandydatur do organizacji mistrzostw świata FIS w 2027 roku oraz Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich 2026. O organizację zmagań najlepszych alpejczyków starają się cztery miejscowości. Zarówno chęć goszczenia narciarzy klasycznych w 2027 jak i skoczków specjalizujących się w lotach blisko granicy ćwierć kilometra wyrazili odpowiednio tylko Falun i  Oberstdorf.

Fot. Alain Grosclaude/Agence Zoom

Planica 2023, Trondheim 2025 i prawdopodobnie Falun 2027. Szwedzi jako jedyni zgłosili swoją kandydaturę do organizacji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2027 roku. Jeżeli Międzynarodowa Federacja Narciarska nie zorganizuje kolejnego konkursu to Szwedzi po raz siódmy zorganizują  światowy championat dla skoczków i biegaczy narciarskich oraz kombinatorów norweskich, piąty raz w Falun.

Skoczkowie o medale mistrzostw świata walczą rokrocznie, w lata nieparzyste na skoczniach normalnych i dużych, a w parzyste w mistrzostwach świata w lotach. Pięciu gospodarzy zawodów na największych skoczniach świata ustaliło, że imprezę składająca się czteroseryjnego konkursu indywidualnego i zawodów drużynowych będą gościć co dziesięć lat. Niestety, dziś na Certaku położony w czeskim Harrachovie nie można organizować zawodów.  Dlatego po ośmiu latach, w 2026 roku skoczkowie o medale powalczą znowu na Heini-Klopfer-Skiflugschanze w Oberstdorfie.

Większym powodzeniem cieszą się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim, gdzie o organizację imprezy w 2027 roku walczą szwajcarskie Crans Montana, niemieckie Garmisch-Partenkirchen, norweski Narvik oraz Soldeu w Andorze.

Źródło: sport.de/ siol.net/ informacja własna