Kosmiczna kadra norweskich biegaczy. Wystawią prawie 50 zawodników w Lillehammer

fot. M. Rudzińska

Norweski Związek Narciarski ogłosił skład na trzydniowe zawody Pucharu Świata w Lillehammer (2-4 grudnia). W kadrze znalazło się aż 47 nazwisk, co jest rzadko spotykaną liczbą w zmaganiach najwyższej rangi. Norwegowie mogli jednak wystawić tak dużą drużynę ze względu na grupę krajową, która przysługuje gospodarzom.

fot. M. Rudzińska

Narciarska potęga

Reprezentacja Norwegii pojawi się w Lillehammer w swoim najmocniejszym składzie, którego mogłyby pozazdrościć właściwie wszystkie drużyny na świecie. Do zawodników, którzy w miniony weekend startowali w Ruce podczas inauguracji Pucharu Świata, dołączą kolejni biegacze, którzy razem stworzą niezwykle liczną i silną kadrę. Norweski Związek Narciarski wybrał łącznie 47 osób: 23 kobiety i 24 mężczyzn. Biorąc zatem pod uwagę fakt, że w Lillehammer zabraknie słusznie wykluczonych reprezentantów Rosji, którzy w minionych latach stanowili największą konkurencję dla biegaczy z Kraju Fiordów, możemy być świadkami niespotykanej dominacji gospodarzy – zwłaszcza w rywalizacji mężczyzn.

Warto bowiem przypomnieć, że w pierwszych zawodach Pucharu Świata w sezonie 2022/2023, Norwegowie nie dali właściwie żadnych szans swoim rywalom. Biegacze z Kraju Fiordów zajęli osiem z dziewięciu możliwych miejsc na podium, a wszystkie trzy rozegrane biegi wygrał lider klasyfikacji generalnej Johannes Hoesflot Klaebo, który w Lillehammer także powinien być jedną z największych gwiazd i faworytem do zwycięstwa. Do kadry po nieobecności powrócą tacy zawodnicy jak: Sjur Roethe, Didrik Toenseth czy utalentowany Havard Moseby.

Powrót po latach

Jednym z najmocniejszych punktów kobiecej kadry wydaje się być Tiril Udnes Weng, która po weekendzie w Ruce – dzięki dwóm miejscom na podium – zgromadziła na swoim koncie tyle samo punktów co prowadząca w klasyfikacji generalnej Frida Karlsson. W kadrze znalazły się ponadto: doświadczona Heidi Weng, rewelacja zawodów w Beitostoelen Anne Kjersti Kalva czy coraz lepiej dysponowana Ingvild Flugstad Oestberg. Uwagę może przyciągnąć także Astrid Oeyre Slind, czyli specjalistka od maratonów narciarskich, która w zawodach Pucharu Świata wystartuje po raz pierwszy od ośmiu lat.

Zawody w Lillehammer potrwają od 2 do 4 grudnia. W piątek odbędą się biegi na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym, dzień później sprinty techniką łyżwową, a w niedzielę mass starty na 20 kilometrów stylem klasycznym.

Pełna kadra Norwegów poniżej:

Źródło: skiforbundet.no / Instagram