Koronawirus w kadrze polskich panczenistów. Zarażonych 7 zawodników

fot. RMF

Siedmiu członków reprezentacji Polski w łyżwiarstwie szybkim, którzy przebywają na zgrupowaniu w niemieckim Inzell, otrzymało pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARS-Cov-2. Zgrupowanie zostało przerwane i jeszcze w piątek kadrowicze wrócą do kraju.

fot. RMF

Dwa dni temu polska ekipa otrzymała informację, iż dwóch członków reprezentacji Niemiec, trenujących na tych samych obiektach, jest zakażonych koronawirusem. – Natychmiast zdecydowaliśmy, iż należy poddać testom całą naszą reprezentację. Niestety, okazało się, iż siedem spośród dwudziestu sześciu osób jest zakażonych – mówi dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Konrad Niedźwiedzki.

Dwudziestu zawodników i sześciu członków sztabu szkoleniowego jeszcze w piątek wyruszy w drogę do Polski. – Siedem osób, które otrzymało pozytywny wynik testu jest izolowanych od reszty ekipy i do Polski wróci oczywiście innym samochodem. Najważniejsze jest jednak, iż wszyscy czują się bardzo dobrze i nie mają żadnych objawów – dodaje Niedźwiedzki.

Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądał najbliższy sezon, bo Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) niedawno poinformowała, iż w 2020 roku nie odbędą się żadne zawody z cyklu Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. Wcześniej planowano, iż najlepsi panczeniści na świecie przyjadą do Holandii, gdzie, mieszkając w zamkniętym ośrodku, będą uczestniczyć w zawodach organizowanych na jednym torze. Federacja uznała, że to dobry pomysł, ale z powodu rezygnacji dwóch reprezentacji z Azji w tym roku zawodnicy nie będą się ścigać.

– Żałujemy, iż taka decyzja zapadła, bo musimy jak najszybciej wrócić do rywalizacji, a federacje zarządzające innymi dyscyplinami sportu pokazują nam, że można to zrobić. Będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, by ten brak startów w Pucharze Świata nie wpłynął niekorzystnie na formę zawodników. Wszyscy zawodnicy, którzy są zdrowi, w najbliższych dniach będą kontynuować treningi na obiektach w Polsce – mówi dyrektor sportowy PZŁS.

Aktualnie w kalendarzu Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego są tylko imprezy krajowe. Zawodnicy z toru długiego w dniach 28-31 października rywalizować będą w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim w mistrzostwach Polski na dystansach.

Źródło: Komunikat prasowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego

Mateusz Król
Obserwuj