Koronawirus storpedował kolejne zawody

fot. Mateusz Król

Tradycyjna inauguracja biathlonowego sezonu zimowego w Norwegii w tym roku nie dojdzie do skutku. Lokalne władze w Sjusjoen – z powodu rozwoju pandemii koronawirusa – uniemożliwiły bowiem organizację imprezy, a Norweski Związek Biathlonu nie zdołał na czas znaleźć innej lokalizacji.

fot: M. Król

Tegoroczne otwarcie sezonu zimowego w biathlonie, ze względu na liczne obostrzenia związane z koronawiursem, miało odbyć się wyłącznie z udziałem reprezentantów Norwegii. Zawody zostały jednak odwołane ze względu na decyzję władz gminy Ringsaker, która uznała, że organizowanie zawodów z dużą liczbą uczestników jest zakazane na terenie całej gminy.

Norweski Związek Biathlonu szybko rozpoczął poszukiwania alternatywnej lokalizacji, ale Beitostoelen odmówiło tłumacząc się tym, że nie będą w stanie zorganizować dwóch ważnych imprez w tak krótkim czasie (w dniach 20-22 listopada odbędzie się tam inauguracja sezonu zimowego w biegach narciarskich). Geilo i Trysil, czyli kolejne opcje awaryjne, również nie podjęły się organizacji zawodów. Wobec tego Norwegowie zadecydowali, że impreza w ogóle nie dojdzie do skutku.

 Zawody otwarcia sezonu były ważną częścią przygotowań biathlonistów do startów w Pucharze Świata. Z wielkim żalem zdecydowaliśmy, że odwołamy tegoroczną edycję tej imprezy. W świetle najnowszych wytycznych obowiązujących na terenie całego kraju organizowanie tak dużego wydarzenia przestało być możliwe – czytamy w komunikacie prasowym słowa Mortena Djupvika, sekretarza generalnego norweskiej federacji biathlonowej.

Zawody w Sjusjoen od wielu lat są jednym z głównych punktów na zimowej mapie dla zawodników przygotowujących się do inauguracyjnych biegów Pucharu Świata. W tym norweskim ośrodku narciarskim biathloniści i biathlonistki w listopadzie zawsze mieli okazję, aby sprawdzić swoją formę w bezpośredniej konfrontacji ze ścisłą światową czołówką, bowiem w zawodach startowali nie tylko najlepsi Norwegowie, ale także inne biathlonowe potęgi: Francuzi czy Niemcy. Tegoroczne zmagania miały odbyć się w dniach 13-15 listopada.

Źródło: skiskyting.no