Koniec zawieszenia dla trzech rosyjskich panczenistów

fot.: eurosport.onet.pl

fot.: eurosport.onet.pl
fot.: eurosport.onet.pl

Na początku marca bieżącego roku, świat zalała informacja o bardzo dużej ilości sportowców, którzy stosowali lek meldonium. Wśród nich było trzech rosyjskich panczenistów: Paweł Kuliżnikow, Siemion Jelistratow i Jekaterina Konstantinowa. Dzisiaj Międzynarodowa Unia Łyżwiarska zniosła tymczasowy zakaz nałożony na nich w związku z aferą dopingową. 

Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) podjęła decyzje o zniesieniu tymczasowego zakazu dla trzech łyżwiarzy szybkich z Rosji: Pawła Kuliżnikowa, Siemiona Jelistratowa i Jekateriny Konstantinowej. Panczeniści zostali zawieszeni po wykryciu przez Międzynarodową Agencje Antydopingową w ich próbkach zabronionego leku o nazwie meldonium. Specyfik ten został zakazany przez WADA od tego roku. Przepisywany jest w przypadkach m.in. niedokrwienia. Jednak Agencja Antydopingowa na skutek zdobytych przez siebie dowodów uznała również, że poprawia on znacznie wydolność. Pierwszą ofiarą meldonium była Maria Szarapowa, która sama na konferencji prasowej przyznała się do brania tego środka.

Co oznacza zniesienie zawieszenia dla Kuliżnikowa, Jelistratowa i Konstantinowej? Mogą oni bez przeszkód startować w zawodach każdej rangi. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska podjęła tą decyzję po złagodzeniu przepisów przez WADA dotyczących stosowania meldonium przez sportowców. Aktualnie obowiązuje, że zawartość leku wynosząca poniżej jednego mikrograma w pobranej próbce przed 1 marca 2016 r. nie będzie przyjmowane za stosowanie dopingu.

Szef rosyjskiej federacji łyżwiarskiej Aleksiej Krawcow zaznaczył jednak, że sprawa wcale jeszcze może nie być zakończona. – Czasowe zawieszenie zostało anulowane, wszyscy mogą startować. Sprawa jest jednak nadal otwarta, ISU może ponownie się nią zająć, jeśli pojawią się nowe dowody stosowania środka w czasie, gdy był on już oficjalnie zabroniony. – skomentował.

 Źródło: eurosport.onet.pl

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.