Koniec walki o PŚ. Norweg wygrał dzięki absencji kolegi. Sam też nie wystartuje

Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Norweg Johannes Thingnes Boe jest już pewny zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biathlonie – po raz czwarty w karierze. Przesądziło o tym wycofanie się z czwartkowych zawodów w Oestersund wicelidera cyklu, jego rodaka Sturli Holma Laegreida.

Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

O wycofaniu się Laegreida, który ostatnio zmagał się z koronawirusem (podobnie jak kilku innych zawodników ze światowej czołówki), poinformowała norweska federacja. Jak dodano, Laegreid “czuje się całkiem dobrze, ale woli poczekać najwcześniej do niedzieli” z powrotem do rywalizacji.

Dominator sezonu z Kryształową Kulą

W klasyfikacji generalnej PŚ młodszy z braci Boe zgromadził 1319 punktów i o 399 wyprzedza Laegreida. Słynny Norweg również uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19 (podobnie jak m.in. Tarjei Boe) i nie wystąpi w czwartkowym biegu indywidualnym na 20 km oraz sobotniej sztafecie, a pod znakiem zapytania stoi występ w niedzielnym biegu ze startu wspólnego.

Przewaga 29-letniego lidera PŚ – wobec absencji Laegreida – wystarczy jednak do zapewnienia sobie Kryształowej Kuli.

Wcześniej Johannes Thingnes Boe triumfował w klasyfikacji generalnej PŚ w 2019, 2020 i 2021 roku.

Zawody w Oestersund, które potrwają od czwartku do niedzieli, to przedostatnia runda PŚ w obecnym sezonie. Po niej planowane są jeszcze tylko zmagania w Oslo-Holmenkollen 16-19 marca.

Źródło: NRK / PAP

Mateusz Król
Obserwuj