Kolejne rewolucyjne plany FIS. Które z nich wejdą w życie? [LISTA]

fot. Sportsinwinter.pl

Znamy już pierwsze proponowane kalendarze na letnie oraz zimowe zmagania w imprezach rangi FIS na sezon 2022/23. Wiemy również, że premierowego startu na obiektach do lotów narciarskich doczekają się również kobiety. Według informacji portalu skijumping.pl władze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej podczas sobotniego posiedzenia w Zurychu zaproponowali również szereg innych, ciekawych propozycji.

fot. Sportsinwinter.pl

Skoki czeka ekspansja za Ocean?

Jeszcze za ery Waltera Hofera mówiło się, że skoki narciarskie powinny zainteresować się rynkiem amerykańskim. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym sezonie po ponad 20 latach zawody wrócą do USA. Zawodnicy zawitają do Iron Mountain w stanie Michigan.  Jak się okazuje to jednak nie jest koniec planów na ekspansję skoków w tej części świata. W planach działaczy ze Stanów Zjednoczonych jest również renowacja najmniejszego z mamutów – skoczni Copper Peak w Ironwood. Miasto otrzymało 20 milionów dolarów dotacji, a międzynarodowe zawody mają tam powrócić w 2024 roku. Wskrzeszenie obiektu idealnie wpisze się w plany dyrektora Pucharu Świata mężczyzn, Włocha Sandro Pertile o organizacji zawodów na tzw. skoczniach pośrednich pomiędzy dużymi, a mamucimi.

Zmiany w procedurze startu zawodników oraz ilości startujących

Jednymi z procedowanych pomysłów są również rezygnacja z kwalifikacji do zawodów rangi igrzysk olimpijskich, przy jednoczesnym zachowaniu limitu 4 zawodników na kadrę, a także zmiana w procedurze startu zawodnika. Żółte światełko na belce startowej miałoby być zapalane nie na 40, ale maksymalnie 60 sekund.

W planach jest również zwiększenie limitu zawodników startujących w zawodach na obiektach do lotów narciarskich z 40 do 50. W grę wchodzi również rezygnacja z ustalania listy startowej na podstawie aktualnej klasyfikacji Pucharu Świata w Lotach, kosztem odwróconej kolejności miejsc w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Tego typu zmiany należy nazwać próbą powrotu do dawnych reguł.

Zakaz stosowania fluoru praktycznie pewny

Międzynarodowa Federacja Narciarska jest również o krok od przegłosowania definitywnego zakazu stosowania smarów z fluorem już od początku sezonu zimowego 2022/23.

Skoczkinie czeka wzrost płac

Zmiany czekają prawdopodobnie również system nagród dla zawodników i zawodniczek. Od zimy 2023/24 bonifikatę finansową ma otrzymywać już nie tylko najlepsza 20 skoczkiń narciarskich. Limit ten zostanie zwiększony do 30 startujących.

Zwiększeniu ma ulec również wielkość kwot wypłacanych zawodniczkom. Od sezonu 2023/24 jeden punkt PŚ będzie wyceniany na 40 franków szwajcarskich. Z każdymi kolejnymi sezonami kwota ta ma być zwiększana do 42 oraz 45 franków. Docelowo ma ona wynosić 60 franków szwajcarskich – w sezonie 2026/27.

Proponowane zmiany muszą zostać zatwierdzone 9 maja podczas najbliższego posiedzenia FIS.

źródło: skijumping.pl