Kolejne efekty cięć w norweskich skokach. Sportowcy szukają sponsorów na własną rękę

Ostre cięcia w budżecie Norweskiego Związku Narciarskiego w pierwszej kolejności poskutkowały zwolnieniami. Kolejnym efektem jest ograniczenie środków na wsparcie sportowców i zmuszenie ich do pozyskiwania sponsorów na własną rękę.

Pandemia koronawirusa popsuła szyki nie tylko w kalendarzu zmagań skoczków rozgrywanych pod egidą FIS, ale również w planach budżetowych wielu związków sportowych. Na drastyczne cięcia budżetowe zdecydowali się Norwegowie, którzy zredukowali środki przeznaczone na sporty zimowe aż o 7 milionów koron norweskich. Mimo to, światełko w tunelu widział menedżer sportowy norweskich skoków, Clas Brede Brathen, który komentował: – Sytuacja gospodarcza w całej Norwegii jest trudna, ale mimo to wciąż możemy szukać otwartych drzwi wśród sponsorów. Na bieżąco kontaktujemy się z firmami, które mogłyby zaoferować nam wsparcie.

Jak się okazało, sportowcy zaniepokojeni pogorszeniem się sytuacji finansowej rodzimej federacji narciarskiej zaczęli szukać wsparcia na własną rękę. Kilka dni temu rozpoczęcie współpracy z nowym sponsorem oficjalnie ogłosił Sondre Ringen. 23-latek występuje na co dzień poza kadrą narodową, co znaczy, że samodzielnie pokrywa koszty, które niesie ze sobą trenowanie skoków. Na pełne finansowanie mogą liczyć tylko najlepsi z najlepszych, czyli członkowie kadry narodowej.

Ringenowi udało się uzyskać wsparcie od firmy KnowIT działającej w sektorze technologii informacyjnej. Ciekawostką jest, że skoczek od roku pracuje w KnowIT jako inżynier oprogramowania. – Ta praca to moja odskocznia od sportu. Ponadto, zapewnia mi środki do życia – wyznał w rozmowie z nami zawodnik. – Mój pracodawca dobrze znał sytuację finansową Norweskiego Związku Narciarskiego, więc zaoferował partycypację w kosztach moich treningów i występów w nadchodzącym sezonie. Jestem bardzo wdzięczny i wierzę, że dzięki dodatkowemu wsparciu moja forma skoczy mocno w górę. To bardzo ważne mieć tego rodzaju pewność co do rozwoju mojej kariery sportowej – skwitował Sondre Ringen.

https://www.facebook.com/sondre.ringen/posts/3727497747263651

Źródło: informacja własna