Kolejne edycje Konica Minolta Norges Cup za nami

14:57, 16.08.2016 Mateusz Król

tom-hilde

W miniony weekend (13-14.08) na skoczni Midtstubakken (HS 106) w Oslo rywalizowali skoczkowie z Norwegii w ramach cyklu Konica Minolta Norges Cup. Wśród zwycięzców znaleźli się tacy zawodnicy jak: Tom Hilde, Joacim Oedegaard Bjoereng, czy Thea Sofie Kleven.

Norwescy skoczkowie narciarscy nie próżnują. Pomimo przerwy w zawodach międzynarodowych spowodowanej trwającymi Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro, ich rodzimy Związek Narciarski organizuje zawody u siebie w kraju. Na skoczni Midstubakken w miniony weekend, niestety nie zobaczyliśmy zawodników trenujących pod okiem Alexandra Stoeckla. Austriacki szkoleniowiec zabrał swoich podopiecznych na zgrupowaniu do Oberhofu. Mimo tego, na starcie pojawiło się blisko 114 uczestników, którzy rywalizowali ze sobą w siedmiu kategoriach w sobotę i niedziele.

W sobotę wśród weteranów, najlepszy okazał się Ole Henning Holt, który w swoich próbach uzyskał 104,5 metra oraz 106,5 metra. Benjamin Oestvold triumfował w kategorii NC B panów. Hanna Midtsundstad pokonała dwie inne zawodniczki w swojej grupie wiekowej (NC A). W kolejnej kategorii wiekowej panów (NC A) najlepszym okazał się być Oscar P Westerheim, który lądował na 104 metrze w pierwszej serii i 98,5 metra w drugiej.

Po konkursach mniejszej rangi przyszła pora na zawody tzw. "elity". Wśród kobiet triumfowała Thea Sofie Kleven (88 metrów i 91,5 metra), która wyprzedziła będącą na drugim miejscu Anniken Mork i trzecią Anni Odine Stroem. W konkursie "krajowej elity" panów zwyciężył Richard Haukedal po skokach na na 103,5 metra oraz 100 metrów. Pokonała on o 11 punktów drugiego Are Sumstada. Na trzecim mijescu uplasował się Joakima Aune. Wśród tylko trzech zawodników rywalizujących w "międzynarodowej elicie" najlepszy był Joacim Oedegaard Bjoereng (90,5 metra oraz 104,5 metra). Tom Hilde musiał zadowolić się drugim miejscem. Na najniższym stopniu podium stanął Halvor Egner Granerud.

Pełne wyniki sobotnich zawodów

Drugi dzień zawodów rozpoczął się od konkursu elit kobiet. W niedziele również jak dzień wcześniej, zwyciężyła 16 - letnia Thea Sofie Kleven (96,5 metra i 95 metrów). Drugie miejsce zajęła Anna Odine Stroem, która do zwyciężczyni straciła aż 20 punktów. Anniken Mork była trzecia ze stratą do Kleven wynoszącą 46 punktów. Wśród "krajowej elity" panów na najwyższym stopniu podium stanął Joakim Aune, który podczas swoich prób uzyskiwał 104 metry i 105 metrów w drugiej serii. Espen Roee był drugi ze stratą do Aune wynoszącą 4 punkty. Podium uzupełnił Richard Haukedal. Tym razem Tom Hilde  okazał się lepszy od swoich dwóch kolegów w stawce w konkursie "elity międzynarodowej". Hilde uzyskał 102,5 metra oraz 100 metrów. Na drugim miejscu uplasował się Halvor Egner Granerud, a trzeci był Joacim Oedegaard Bjoereng.

W zawodach weteranów triumfował Ole Andreas Skatvedt (99 metrów; 96 metrów). W kategoriach dla młodszych zawodników zwycięstwo odnieśli: Benjamin Oestvold (NC B), Andreas Varsi Breivik (NC A) i Hanna Midtsundstad.