Kolejna legenda biathlonu żegna się ze sportem. Kaisa Makarianen kończy karierę

fot. Mateusz Król

fot. Mateusz Król

Trzykrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli Kaisa Makarainen ogłosiła, że po sobotnim biegu pościgowym w Kontiolahti zakończy swoją karierę. Finka zrobi to na własnym stadionie, ale niestety bez udziału publiczności. – Nie tak to sobie wyobrażałam, bez kibiców, ale nie mamy wyboru – przyznała Makarainen.

Kaisa Makarainen karierę pierwotnie chciała zakończyć dwa lata temu, tuż po sezonie olimpijskim. Wówczas pożegnała się się ze światem biathlonowym, ale po kilku tygodniach wycofała się z tej decyzji. Trzykrotna triumfatorka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zapowiadała jednak, że jej powrót nie potrwa długo. – Na pewno nie zobaczycie mnie podczas igrzysk w Pekinie – mówiła w 2018 roku telewizji Yle. Ta wypowiedź pokazuje, że dzisiaj opublikowana decyzja, raczej jest ostateczna.

– Odbywałam na tym stadionie swoje pierwsze biathlonowe treningi w 2003 roku, teraz moja międzynarodowa kariera zakończy się tutaj – napisała na swoim profilu na Facebooku Kaisa Makarainen. Czwartkowy bieg w Kontiolahti będzie jej ostatnim startem w karierze. – Nie tak to sobie wyobrażałam, bez kibiców, ale nie mamy wyboru. Jestem pogodzona z tą decyzją, chociaż wiąże się ona z wielkimi emocjami. Ten sezon był dla mnie trudny – podkreślała Kaisa. – To jednak nie odbiera mi wszystkich dobrych wspomnień, które wiąże z biathlonem – dodawała.

Kaisa Makarainen zadebiutowała w zawodach Pucharu Świata zadebiutowała w 2005 roku. Pierwsze punkty w grudniu tego samego roku. Na premierowe zwycięstwo czekała pięć lat, bowiem wygrała sprint w Östersund 3 grudnia 2010 roku. W całej swojej karierze na najwyższym stopniu podium stawała 27 razy. Trzykrotnie sięgała po Kryształowe Kule. Nigdy nie stanęła na podium podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Na koncie ma jednak sześć krążków mistrzostw świata. Raz wywalczyła złoto w biegu pościgowym w Chanty-Mansyjsku.

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj