Kobieca kombinacja norweska na igrzyskach? “Mamy nadzieję”

fot. M. Rudzińska

Lasse Ottesen udzielił wywiadu w którym podzielił się kulisami poprzedniego sezonu oraz planami na następny. Dyrektor Pucharu Świata w kombinacji norweskiej wspomniał również o tym, co mu pomaga w utrzymaniu pełni sił w tej wymagającej pracy.

fot. M. Rudzińska

Trudny rok

Dyrektor wypowiedział się o poprzednim sezonie, który był wyjątkowo trudny, ze względu na pandemię. – Nigdy wcześniej nie stanęliśmy przed takim wyzwaniem. Dla nas ważne było posiadanie jak najmniejszej liczby zarażonych osób i staranie się, aby wszyscy byli bezpieczni – powiedział. Dyrektor okazał też wdzięczność za przestrzeganie zaleceń pandemicznych. – Wszyscy nasi sportowcy, drużyny i personel byli bardzo oddani protokołom covidowym i upewniali się, że pracujemy zgodnie z zasadami i przepisami – stwierdził Lasse.

Na pytanie o to, jak utrzymuje formę w swojej trudnej pracy, Norweg odpowiedział, że sił dodaje mu aktywność fizyczna. Dużo jeździ na nartach, chociażby podczas inspekcji tras przed zawodami.  Oprócz tego poza sezonem regularnie gra w golfa oraz jeździ na rowerze górskim. 

Nadchodzący sezon

Teraz organizatorzy chcą wykorzystać doświadczenie zgromadzone w ubiegłym sezonie, aby jeszcze sprawniej i płynniej przeprowadzać zawody w najbliższym sezonie. Ottesen, podobnie jak my wszyscy, czeka na powrót kibiców. – Nie mogę się doczekać, aby znów mieć dookoła widownię, co zarazem będzie kolejnym tematem w kwestii pandemii, ale wraz z organizatorami i zainteresowanymi stronami zajmiemy się tym w bardzo profesjonalny sposób, aby dostarczyć wspaniałe sportowe wrażenia – powiedział. Pozostałymi sprawami, potrzebnymi do osiągnięcia sukcesu mają być korzystne godziny transmisji zawodów oraz powiększone kalendarze Pucharu Świata. To wszystko ma zaowocować wspaniałym widowiskiem. 

Nie mogło oczywiście pytania o punkt kulminacyjny sezonu, czyli o igrzyska. – Igrzyska Olimpijskie w Pekinie są oczywiście najważniejszym punktem sezonu i mamy nadzieję, że zorganizujemy wszystkie trzy zawody w kombinacji norweskiej w możliwie najbardziej uczciwy i bezpieczny sposób – odrzekł dyrektor PŚ. 

Piękno tego sportu

Na sam koniec padło pytanie, dlaczego kombinacja norweska jest tak wyjątkowa. Lasse Ottessen uważa kombinację za najbardziej spektakularny sport pochodzący z krajów nordyckich, ponieważ łączy dwie kompletnie inne konkurencje. – Z jednej strony mamy skoki narciarskie, w których panuje strach i efektowna, szybka praca mięśni. Z drugiej strony mamy narciarstwo biegowe, które wymaga wytrzymałości i zupełnie innej postawy ciała oraz funkcji mięśni. – wyjaśnił. – Jesteśmy częścią Igrzysk Olimpijskich od 1924 roku i nie możemy się doczekać Igrzysk Olimpijskich w Cortinie w 2026 roku, gdzie mamy nadzieję, że będziemy mogli włączyć kobiecą rywalizację do programu olimpijskiego. 

 Źródło: fis-ski.com