Natalia Niepriajewa mimo młodego wieku ma już sporo sukcesów na koncie – w tym medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich i medale mistrzostw świata. Ostatnio jednak w jej ojczyźnie było głośno o niej z innych niż sukcesy sportowe względów.

Co prawda nie jest w to łatwo uwierzyć, ale według rosyjskich trenerów Niepriajewa ma… kłopoty z wagą. Trener Jurij Borodawko mówi wprost, iż żeby myśleć o udanym występie na przyszłorocznych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie Natalia musi schudnąć.

– Z Natalią jest tak, że ona jest wyjątkowa i wszystko zależy od niej. Ja jako trener, chcę by wzrastała jako zawodniczka. A do tego musi ona pokonać swoją wagę. Aby uzyskać dobry rezultat na Igrzyskach musi ważyć 62-63 kilogramy. Widzisz ten nadmiar, który przeszkadza, ale nie jest to tłuszcz, tylko masa mięśniowa, która jest trudna do usunięcia – powiedział mediom Borodawko.

Problem jest o tyle ciężki do rozwiązania, iż do spalania masy mięśniowej potrzebny jest najcięższy głód węglowodanów, który ciężko będzie osiągnąć – być może uda się to osiągnąć Natalii poprzez jazdę na największej szybkości podczas startów.

Tako rzecze Jelena Wialbe

Co ciekawe – Niepriajewa ma takie problemy już od Tour de Ski w 2020 roku. Nadmiar masy mięśniowej dał znać o sobie też podczas zeszłorocznego Ruka Tour. Znana z ostrego prezeska Rosyjskiej Federacji Biegów Narciarskich Jelena Wialbe tak oceniła start Natalii w tej imprezie.

– Styl klasyczny poszedł Natalii dobrze, ale ciągle była tylko drugą z naszych zawodniczek, a ona przyzwyczajona jest do roli liderki. Myślę, że to jej zrobi dobrze, że poczuje gniew i rozwiąże swoje problemy. Niepriajewa ma waleczne serce, ale ma też problemy z wagą – powiedziała mediom Wialbe.

Sama zainteresowana słowa prezeski skomentowała krótko. – Tak było. Ona wie lepiej – co dodało sprawie pewnej wieloznaczności.

Początek sezonu już za nieco ponad trzy tygodnie w fińskiej Ruce. To będzie pierwszy sprawdzian formy nie tylko dla rosyjskiej biegaczki.

źródło: eurosport.ru