Klingenthal sprzyja Polakom? To tutaj zwyciężyli po raz pierwszy

Przed nami weekend z Pucharem Świata w Klingenthal. Skocznia Vogtland Arena czasami bywa kapryśna, choć Polacy mają z nią raczej dobre wspomnienia. To właśnie na niemieckim obiekcie po raz pierwszy w historii zwyciężyli w drużynowym konkursie Pucharu Świata.

Do tej pory na skoczni HS140 w Klingenthal rozegrano 15 konkursów. Pierwsze zawody najwyższej rangi na Vogtland Arenie odbyły się w 2007 roku. Wówczas triumfował Gregor Schlierenzauer, który zwyciężył na tej skoczni również w kolejnych zawodach, które odbyły się w 2009 roku. To właśnie Austriak stawał tam na podium najczęściej – oprócz dwóch zwycięstw, dwukrotnie zajmował także trzecie miejsce. W 2007 roku na podium, ale najniższym jego stopniu, znalazł się także Adam Małysz. Polak trzy lata później zajął tam również drugą lokatę. Sukcesy na tej skoczni odnosił Simon Ammann. Szwajcar zajmował zarówno pierwsze, jak i drugie i trzecie miejsce.  Tak dużą i umożliwiającą dalekie loty skocznię, polubił także Daniel Andre Tande, który lądował tam na pierwszym i drugim miejscu w 2015 i 2016 roku.

Polskie akcenty w Klingenthal nie zakończyły się na Adamie Małyszu. To tam w 2011 roku swoje drugie zwycięstwo w karierze odniósł Kamil Stoch. Dwa lata później w Niemczech odbywała się inauguracja sezonu. W loteryjnym jednoseryjnym konkursie wygrał Krzysztof Biegun, który sensacyjnie został liderem Pucharu Świata. Na kolejny sukces biało-czerwoni musieli czekać do 2016 roku. W grudniowym konkursie drużynowym Polacy w pierwszym sezonie pracy Stefana Horngachera, odnieśli historyczne pierwsze zwycięstwo, w składzie: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Maciej Kot. Kolejne zawody odbyły się dopiero w 2019 roku. Ponownie w konkursie drużynowym wygrali Polacy, jednak w składzie Macieja Kota zastąpił Jakub Wolny.

Jak będzie w tym roku? Tym razem w Niemczech skoczkowie powalczą w dwóch konkursach indywidualnych. Przypomnijmy, że Klingenthal zastąpiło Sapporo, które odwołało zawody w Japonii.

źródło: informacja własna / fis-ski.com / wikipedia.pl