Klasyfikacja PŚ w kombinacji: Riiber zdominował sezon

fot. M. Rudzińska

fot. M. Rudzińska

Sezon pucharowy w kombinacji norweskiej dobiegł końca i trzeba przyznać, że nie obfitował on w emocje. Jarl Magnus Riiber prowadził od początku do końca, zaś sezon zdominował w sposób nie budzący żadnych wątpliwości.

Norweg w siedemnastu rozegranych konkursach dokładnie raz był niżej niż na miejscu drugim – zajął osiemnaste miejsce w Lahti – zgromadził do 1586 punktów i jest przewaga nad rodakiem Joergenem Graabakiem na mecie była olbrzymia – wynosi dokładnie 480 Trzeci w klasyfikacji Niemiec Vinzenz Geiger zdobył 917 punktów i też miał sporą, bezpieczną przewagę nad czwartym w tabeli (a trzecim z Norwegów) Jensem Luraasem Oftebro – wyniosła ona 127 punktów. Bardzo podobną Oftebro przewagę punktową zbudował nad piątym w tabeli (a drugim Niemcem) – Fabianem Riessle (132 punkty). Co ciekawe następne miejsca zajmują kolejny Norweg – Espen Bjoernstad (606 pkt) i Niemiec – Eric Frenzel (565 pkt). Tuż za wielce utytułowanym Niemcem znajduje się pierwszy zawodnik spoza tych dwóch krajów – Fin Ilkka Herola (564 pkt), który wraz z Japończykiem Akitą Watabe (449 pkt) jest rodzynkiem w pierwszej “10” PŚ – kolejne miejsce zajmuje bowiem Manuel Faisst z Niemiec (418 pkt), a dopiero jedenaste pierwszy z Austriaków – Lukas Greiderer (404 pkt) – co ciekawe w drugiej “10” jest jeszcze pięciu jego rodaków! 37. pozycje zajmuje Polak Szczepan Kupczak (42 pkt) i jest on jedynym naszym rodakiem klasyfikowanym w PŚ.

klasyfikacja generalna

Warto zwrócić też uwagę na prowadzone osobno klasyfikacje najlepszych skoczków i biegaczy. Tą pierwszą zdominowali Norwedzy – Riiber (1480 pkt), przed Oftebro (1052 pkt) i Bjoernstadem (889 pkt), zaś Szczepan Kupczak zakończył ją na wysokim, piętnastym miejscu z 225 punktami. Zupełnie inaczej wygląda jednak klasyfikacja biegowa, w której wygrał Herola (1017 pkt) przed rutynowanym Włochem Alessandro Pittinem (939 pkt), który w PŚ skończył zaledwie na 24. pozycji oraz Frenzlem (925 pkt). Riiber w niej uplasował się dopiero na czternastym miejscu (273 pkt), sklasyfikowany w niej jest został też Adam Cieślar (33 pkt, 37. miejsce), a także z symbolicznym jednym punktem będący zdecydowanie lepszym skoczkiem niż biegaczem Kupczak.

najlepsi skoczkowie i biegacze

źródło własne