Klaebo zbliżył się do Golberga na koniec periodu. Kto liderem przed Tour de Ski?

09:34, 19.12.2022 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 09:35, 19.12.2022

Zmaganiami w Davos zakończył się pierwszy period Pucharu Świata w biegach narciarskich 2022/2023. Liderami klasyfikacji generalnej są Tiril Weng oraz Paal Golberg. Za ich plecami doszło do niemałych przetasowań ze względu na absencję kilku czołowych zawodników.

Pierwszy period Pucharu Świata w biegach narciarskich 2022/2023 zakończył się wraz z weekendem w Davos. Tam u panów najlepsi byli Federico Pellegrino oraz Simen Krueger, a u pań triumfowały Nadine Faehndrich i Jessie Diggins. Na szwajcarskich trasach zabrakło m.in. lidera Paala Golberga, Martina Nyengeta, Fridy Karlsson, Ebby Andersson czy Mai Dahlqvist.

Klaebo bliżej Golberga

Pomimo absencji lokatę na szczycie klasyfikacji generalnej utrzymał Paal Golberg. Do niego zbliżył się Johannes Klaebo. Norweski mistrz nie startował w Beitostolen, a w Davos zajął drugie miejsce w sprincie i piąte w biegu na 20 kilometrów. Do Tour de Ski 26-latek przystąpi ze stratą 139 punktów do Golberga. Tydzień temu różnica między wspomnianymi biegaczami wynosiła ponad 300 oczek.

Na znakomitej trzeciej pozycji plasuje się Federico Pellegrino. Włoch po raz kolejny zaimponował wysoką formą w Davos, gdzie wygrał sprint. Czwarte miejsce zajmuje drugi z Norwegów Hans Holund, a piąte Brytyjczyk Andrew Musgrave. Najlepszy z Polaków Maciej Staręga, który jako jedyny z podopiecznych Lukasa Bauera startował w miniony weekend, jest czterdziesty pierwszy.

W klasyfikacji sprinterskiej na czoło wyszedł Even Northug. Tuż za nim znajdują się Johannes Klaebo oraz niespodziewanie Edvin Anger. Młody Szwed zaskakuje wysoką dyspozycją - już dwa razy biegał w finałach. Na szóstą lokatę spadł Golberg, który jednak wciąż jest pierwszy w zestawieniu dystansowym. Tam na drugie miejsce awansował Hans Holund. Trzeci jest Martin Nyenget.

Klasyfikacja generalna | sprinty | dystanse

Pogoń za Weng

Po pierwszym periodzie tegorocznej zimy na czele generalki stoi Tiril Weng. 26-letnia zawodniczka ma za sobą kolejny udany weekend, bowiem wywalczyła dwie czwarte lokaty. Jeszcze lepiej spisała się Jessie Diggins. Amerykanka była druga w sprincie i wygrała bieg na 20 km. Dzięki temu wyprzedziła Fridę Karlsson i awansowała na drugą pozycję. Tiril wyprzedza ją o 134 punkty.

Nieobecną reprezentantkę Szwecji minęła również Krista Parmakoski. Finka jeszcze ani razu nie stanęła na podium w sezonie 2022/2023, ale startuje w każdym biegu na solidnym poziomie. Czwarta jest wspomniana Karlsson, a piąta Nadine Faehndrich, która świetnie wystąpiła przed własną publicznością. W sprincie nie miała sobie równych, a na dystansie zajęła ósme miejsce. Marcisz i Skinder zajmują odpowiednio 72 i 73 lokatę.

Faehndrich awansowała też na trzecie miejsce w klasyfikacji sprinterek. Minimalnie wyprzedzają ją jedynie Tiril Weng oraz Johanna Hagstroem. Na dystansach nową liderką została Anne Kalvaa. Piąta zawodniczka zmagań w Davos ma 2 punkty przewagi nad drugą Weng. Na trzecią lokatę spadła Karlsson, a czwartą Katharina Hennig.