Klaebo pokonany w kraju. Ścisk w walce o złoto

fot. M. Rudzińska

Simen Hegstad Krueger i Julie Myhre wywalczyli złote medale mistrzostw kraju w krótkich biegach dystansowych techniką dowolną. W tej konkurencji na start zdecydował się Johannes Klaebo. Norweski mistrz uległ dwóm kolegom z reprezentacji. 

fot. M. Rudzińska

Doświadczenie zwyciężyło

Stawka biegu na 10 kilometrów łyżwą w ramach mistrzostw Norwegii była naprawdę imponująca. Do rywalizacji przystąpili mistrzowie olimpijscy i świata. W porównaniu do czwartkowych zmagań w stawce znalazło się nazwisko Johannesa Klaebo. Arcymistrz z Trondheim nie wywalczył jednak złotego medalu, choć do tego osiągnięcia zabrakło mu niewiele. Różnice pomiędzy czołowymi zawodnikami były bowiem bardzo małe.

Złotym medalistą krajowego czempionatu został Simen Hegstad Krueger. Srebrny Harald Amundsen stracił do niego zaledwie sekundę. 23-latek powtórzył zatem wynik, który osiągnął w skiathlonie. 3,6 sekundy wolniej od Kruegera pobiegł wspomniany Klaebo. Czwarty był Hans Christer Holund, a piąty Ole Bruvoll. Triumfator czwartkowych zawodów w Lygnie Martin Nyenget tym razem zajął ósme miejsce. Dopiero na szesnastej lokacie z kolei uplasował się Sjur Roethe.

Wyniki biegu mężczyzn

Wykorzystana okazja

U pań, tak jak już wspominaliśmy, zabrakło kluczowych postaci czołówki norweskich biegów. W drugiej części mistrzostw kraju wikingów nie pojawiły się ani Therese Johaug, ani przedstawicielki rodziny Weng. Szansę na wywalczenie tytułu wykorzystała Julie Myhre. Dla niej to drugi złoty medal krajowego czempionatu w karierze, pierwszy na dystansie. Wcześniej triumf odniosła w pierwszej turze tegorocznych norweskich zmagań pod koniec marca.

4,5 sekundy straciła do niej Kathrine Harsem, która w biegu łączonym była najlepsza, a w piątek sięgnęła po srebro. Podium zamknęła Marte Skaanes (+7,7). Czwarta była Maren Wangensteen, piąta zaś Anna Hegge. Dopiero na dziewiątej lokacie uplasowała się Ranghild Haga, a dziesiątkę zamknęła Magnis Smeedas, która w skiathlonie liczyła się w walce o wygraną.

Wyniki biegu kobiet

Źródło: informacja własna