Klaebo pokonany, świetna Dahlqvist. Drugi dzień zawodów w Beitostolen i Bruksvallarnie

19:01, 21.11.2020 Mateusz Wasiewski

Dzisiaj do rywalizacji ponownie przystąpili Norwegowie i Szwedzi. W Beitostolen zawodnicy startowali na dystansie. W Bruksvallarnie z kolei biegacze walczyli na sprinterskiej trasie. Do dużej niespodzianki doszło w biegu mężczyzn na 15 kilometrów klasykiem.

W Beitostolen po sprintach przyszedł czas na biegi dystansowe. Panie rywalizowały na 10, a panowie 15 kilometrów techniką klasyczną. W starciu kobiet bezapelacyjnie wygrała Therese Johaug. 32-latka potwierdziła, że do następnego sezonu Pucharu Świata także będzie podchodzić jako główna faworytka do triumfu w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajęła rewelacyjna Helene Fossesholm. Trzykrotna mistrzyni świata juniorek straciła do Therese mniej niż minutę - 58,9 s. Wyprzedziła ona między innymi trzecią Heidi Weng, która do triumfatorki na mecie zanotowała stratę 1:12,9 s.

Czwarte miejsce zajęła Silje Theodersen (+1:37,7), a piątkę zamknęła Anne Kalvaa (+1:43,6). W dziesiątce znalazły się również odpowiednio Karoline Simpson-Larsen, Hedda Amundsen, Marta Skaanes, Emilie Flaten oraz Kathrine Harsem.

Wyniki zawodów pań w Beitostolen

W rywalizacji na 15 kilometrów mężczyzn doszło do niemałej niespodzianki. Triumf odniósł bowiem Mikael Gunnulfsen. 27-letni biegacz do tej pory zaliczył zaledwie dwa starty w zawodach Pucharu Świata. W 2016 r. odpadł w eliminacjach sprintu klasykiem w Drammen. W 2019 zaś na 50 kilometrów w Oslo zajął ósme miejsce. Dzisiaj Mikael nie miał sobie równych - drugi Johannes Klaebo stracił do niego 27,3 sekundy. Podium zawodów uzupełnił Hans Holund ze stratą 34,8 s do zwycięzcy.

Czwarte miejsce zajął 22-letni Jon Hope, który jeszcze nigdy nie startował w zawodach najwyższej rangi. Stracił on do Gunnulfsena 43,6 sekundy. Piąty był Didrik Toenseth (+50,2). Na szóstej lokacie uplasował się Simen Krueger, siódmej Kasper Staadas, ósmej Martin Moerk, dziewiątej Sivert Knotten, a dziesiątej Lars Hjelmeset. Dopiero trzydzieste ósme miejsce zajął Brytyjczyk Andrew Musgrave. Jeszcze niżej zostali sklasyfikowani 40. Martin Sundby, 41. Niklas Dyrhaug i 51. Emil Iversen.

Wyniki zawodów panów w Beitostolen

W Bruksvallarnie zawodnicy walczyli w sprincie rozgrywanym techniką klasyczną. Triumf w rywalizacji kobiet odniosła Maja Dahlqvist. Mistrzyni globu w eliminacjach uplasowała się dopiero na jedenastej lokacie, a do półfinału awansowała z czasem. Z biegu na bieg było jednak coraz lepiej i w finale odniosła zdecydowane zwycięstwo. Druga Anna Dyvik straciła ponad dwie sekundy do Dahlqvist. Na podium znalazła się także doświadczona Hanna Falk. Czwarta była Emma Riibom, piąta Maria Nordstroem, a stawkę finałową uzupełniła Moa Lundgren. W półfinale odpadła najlepsza w kwalifikacjach Linn Svahn.

Wyniki sprintu pań w Bruksvallarnie

Bardzo dobrą formę zaprezentował Oskar Svensson, który okazał się najlepszy w rywalizacji sprinterskiej mężczyzn. 25-letni biegacz, podobnie jak Maja Dahlqvist, przeszedł eliminacje z wynikiem na poziomie drugiej dziesiątki - był 19. Kolejne biegi padały już jednak jego łupem. Jeszcze niżej, bo na 22 miejscu, w fazie kwalifikacyjnej znalazł się drugi w dzisiejszych zawodach Calle Halfvarsson. W finale stracił do Svensson 0,9 sekundy. Trzecie miejsce zajął najszybszy w eliminacjach Marcus Grate. Na czwartej pozycji uplasował się Olof Jonsson, piątej Karol-Johan Westberg, a szóstej Hugo Jacobsson.