Klaebo już wygrywa, Andersson lepsza w pojedynku szwedzkich talentów. Za nami pierwsze starty w Norwegii i Szwecji

fot: M. Rudzińska

W norweskim Beitostoelen i szwedzkiej Bruksvallarnie odbyły się dziś pierwsze zawody kontrolne przed inauguracją Pucharu Świata w biegach narciarskich. Była to jednocześnie premiera sezonu zimowego w obu krajach. W Norwegii rywalizowano w sprintach techniką klasyczną, a w Szwecji w biegach dystansowych na 10 i 15 kilometrów techniką klasyczną.

fot: M. Rudzińska

Sprinty stylem klasycznym w Beitostoelen:

Piątkowy sprawdzian formy jako pierwsi rozpoczęli Norwegowie, którzy już przed południem mieli za sobą kwalifikacje do sprintów stylem klasycznym wygrane ostatecznie przez Johannesa Hoesflota Klaebo i Ane Appelkvist Stenseth. Najlepszy sprinter ostatnich sezonów swoją dobrą formę potwierdził także w ćwierćfinale, półfinale i finale i bez większych problemów wygrał zawody kontrolne w Beitostølen. Drugie miejsce zajął Erik Valnes, a trzeci był Havard Solas Taugboel.

W rywalizacji pań triumfatorka eliminacji jak burza przeszła przez ćwierćfinał i półfinał, ale w decydującym biegu musiała uznać wyższość Lotty Udnes Weng. Podium uzupełniła Anna Svendsen, czwarta była Mathilde Skjaerdalen Myhrvold, piąte miejsce zajęła Anniken Gjerde Alnaes, a stawkę finałową zamknęła Ingrid Andrea Gulbrandsen.

Wyniki sprintu kobiet

Wyniki sprintu mężczyzn

Bieg na 15 km stylem klasycznym mężczyzn w Bruksvallarnie:

Piątek w Bruksvallarnie – odwrotnie niż w Beitostoelen – upłynął pod znakiem biegów dystansowych. Jako pierwsi do walki o zwycięstwo przystąpili panowie, którzy mieli do pokonania 15 kilometrów techniką klasyczną. Rywalizację, do której przystąpiło 71 biegaczy, dość niespodziewanie wygrał Max Novak specjalizujący się do tej pory głównie w biegach maratońskich. Szwed wyznaczony dystans pokonał w 41:41,6 min. Niewiele gorszy czas od triumfatora zanotował William Poromaa, który jeszcze w połowie dystansu dość znacznie przegrywał z Novakiem (ponad 30 sekund), by na mecie stracić do zwycięzcy tylko siedem sekund. Trzecie miejsce zajął Gustav Eriksson (+12,5 sek).

Wyniki biegu mężczyzn na 15 kilometrów stylem klasycznym

Kilkanaście minut po mężczyznach na trasie w Bruksvallarnie pojawiły się kobiety, które rywalizowały na dystansie 10 kilometrów stylem klasycznym. Bieg był pojedynkiem pomiędzy Fridą Karlsson, a Ebbą Andersson. Obie toczyły korespondencyjną walkę już od pierwszego punktu pomiaru. Od samego początku minimalnie z przodu utrzymywała się młodsza ze Szwedek, która na kolejnych pomiarach czasu miała w granicach dwóch sekund przewagi nad swoją starszą koleżanką z kadry. W końcówce lepiej spisała się jednak Andersson i to właśnie ona triumfowała w dzisiejszym biegu na 10 kilometrów stylem klasycznym. Trzykrotna medalistka mistrzostw świata z Seefeld, Frida Karlsson, ostatecznie straciła do zwyciężczyni niewiele ponad trzy sekundy.

Pozostałe biegaczki nie były dziś w stanie nawiązać rywalizację z wspomnianym duetem. Trzecia na mecie Emma Ribom była minutę i 21 sekund wolniejsza, a czwarta Linn Svahn przegrała z Andersson o niemal półtorej minuty. Piąte miejsce zajęła Jonna Sundling (+1:48,6 min), a szóste Lina Korsgren. W zawodach nie wystartowała Charlotte Kalla, która nadal odpoczywa po niedawno przebytym koronawirusie.

Wyniki biegu kobiet na 10 kilometrów stylem klasycznym

Źródło: informacja własna / FIS