Kirkebakken GP: Sprint dla Falli i Klaebo

21:47, 19.06.2019 Daniel Topczewski

Mistrzowie świata z Seefeld w sprincie stylem dowolnym wygrali pokazowe zawody nartorolkowe Kirkebakken Grand Prix rozgrywane w Hamar. Johannes Hoesflot Klaebo wyprzedził Evena Northuga i Aleksandra Bolszunowa, a oprócz Maiken Caspersen Falli na podium stanęły Tiril Udnes Weng i Kristin Austgulen Fosnaes.

Zawody nartorolkowe Kirkebakken Grand Prix cieszyły się sporym zainteresowaniem najlepszych norweskich zawodników. Na liście startowej znalazły się takie gwiazdy jak Johannes Hoesflot Klaebo, Therese Johaug, Maiken Caspersen Falla czy Petter Northug. W Hamar pojawiła się także najmocniejsza obecnie rosyjska dwójka, czyli Natalia Niepriajewa i Aleksander Bolszunow.

Sprint kobiet obył się bez niespodzianek. Bieg wygrała mistrzyni świata z Seefeld Maiken Caspersen Falla, która od początku do końca kontrolowała wydarzenia na trasie. Norweżka o ponad trzy sekundy pokonała Tiril Udnes Weng i o niemal pięć Kristin Austgulen Fosnaes. Na czwartym miejscu z niewielką stratą do podium finiszowała Therese Johaug, piąta była Tuva Bakkemo, a szósta Natalia Niepriajewa. - Zrobiłam to, co chciałam - skomentowała na gorąco norweskiej TV2 triumfatorka. - Moja forma jest właśnie taka, jaka powinna być na tym etapie przygotowań - dodała Falla.

Bieg mężczyzn zakończył się zwycięstwem Johannesa Hoesflota Klaebo. Mistrz olimpijski i mistrz świata w sprincie o niespełna półtorej sekundy pokonał Evena Northuga (+1,26 sek) i o ponad trzy Aleksandra Bolszunowa. Szanse na zwycięstwo miał ubiegłoroczny triumfator Stian Berg, ale 25-latek upadł na jednej z ramp ulokowanych na trasie. W finale pobiegł także Petter Northug, który finiszował na piątej pozycji.

W trakcie zawodów w Hamar rozegrano także mieszany sprinterski bieg drużynowy. Zawody wygrali faworyci Johannes Hoesflot Klaebo i Maiken Caspersen Falla, którzy jako pierwsi minęli linię mety z wynikiem 5:45,03. Niedaleko za ich plecami finiszowali Tiril Udnes Weng i Stian Berg (+1,01 sek). Na najniższym stopniu podium stanął duet z Rosji: Natalia Niepriajewa i Aleksander Bolszunow. Dopiero na szóstej pozycji sklasyfikowano Therese Johaug i Pettera Northuga, którzy szanse na dobry wynik stracili przez błąd będącego na sportowej emeryturze 33-latka.

Źródło: informacja własna / Langrenn.com