Kiedy Puchar Świata kobiet w kombinacji norweskiej? Dyrektor PŚ: “We wrześniu szczegóły” [wywiad]

fot. Fis-ski.com

fot. Fis-ski.com

Jest dyrektorem Pucharu Świata w kombinacji norweskiej od 2012 roku. Za swój największy sukces uważa rozwój kobiecej wersji tej dyscypliny. A ma się czym pochwalić w tej dziedzinie, bo wkrótce panie powalczą o najwyższe laury. Mowa o Lasse Ottesenie, który powiedział nam nie tylko o rywalizacji pań, ale także o planach rozwoju męskiej rywalizacji.

Mateusz Król: Jaki był ostatni sezon pana zdaniem?
Lasse Ottesen: Z pełną świadomością mogę powiedzieć, że to był sezon pełen sukcesów. Zimowa pokazała się z najlepszej strony. Było dużo śniegu i niskie temperatury. Nasi organizatorzy, którym chcę podziękować włożoną pracę, przygotowywali i prowadzili wszystkie konkursy dobrą drogą. W dodatku widzieliśmy wiele wielkich sukcesów naszych zawodników.

MK: Od kilku lat mówi się, o swego rodzaju kryzysie w kombinacji norweskiej. Czy pana zdaniem został on zażegnany?
LO: Chcę powiedzieć, że na pewno jesteśmy na dobrej drodze. Komisja ds. Kombinacji Norweskiej działająca przy FIS oraz związki narciarskie i komitety organizacyjne, wykonały w ostatnich latach ogromną pracę, aby wesprzeć tę dyscyplinę. Mogliśmy zauważyć rosnącą liczbę wydarzeń sportowych, wyniki oglądalności telewizyjnej stale rosną, ale widzimy też wiele pozytywnych sygnałów w programach rozwojowych, taki jak chociażby FIS Youth Cup.

MK: W którym kierunku podąża teraz pańska dyscyplina?
LO: Kombinacja norweska mężczyzn stoi na dobrym poziomie w Europie Środkowej i Skandynawii. Mamy nadzieję, że uda nam się w najbliższych latach zbudować popularność w Azji i Europie Wschodniej. Jeśli chodzi o kobiecą kombinację, to nadchodzącej zimy panie będą rywalizowały o pierwsze medale mistrzostw świata (przyp. red. juniorów). Jesteśmy podekscytowani zainteresowaniem wokół kombinacji kobiet.

MK: No właśnie… na jakim etapie jest teraz rozwój kombinacji norweskiej kobiet?
LO: Strategia rozwoju kombinacji kobiet przedstawiona została Komisji ds. Kombinacji Norweskiej oraz Radzie FIS w 2016 roku. W tym dokumencie zdefiniowano wszystkie etapy rozwoju kombinacji norweskiej pań i na razie jesteśmy na dobrej drodze. W minionym sezonie mieliśmy pierwsze konkursy Pucharu Kontynentalnego, a w następnym sezonie panie wystartują w mistrzostwach świata juniorów. Jeśli chodzi o nadchodzące lata, to zobaczymy kobiety podczas Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Lozannie 2020.

MK: Kiedy możemy spodziewać się, że kobiety będą rywalizowały w pełni na tych samych szczeblach, co panowie.
LO: Rozumiem, że chodzi o zawody Pucharu Świata. Długoterminowy plan dla kobiecego Pucharu Świata będzie zaprezentowany komisji podczas spotkania we wrześniu. Wtedy będziemy mogli podać więcej informacji na ten temat.

MK: Zmieńmy temat. Co stanie się z zawodami Nordic Triple? Były rozgrywane dotychczas w Seefeld. Teraz mamy tam mistrzostwa.
LO: Niestety, z powodu rozgrywania mistrzostw świata w Seefeld, byliśmy zmuszeni przenieść Nordic Triple w inne miejsce. Cieszymy się jednak, że przenosimy to wydarzenie do innego tradycyjnego miasta dla kombinacji, czyli Chaux-Neuve. Jesteśmy przekonani, że zawody w sercu kombinacji norweskiej, będą wspaniałe i już nie możemy doczekać się tej wspaniałej atmosfery.

MK: Z jakimi problemami dzisiaj musi mierzyć się kombinacja?
LO: Jak powinniśmy powiedzieć… nie ma żadnych problemów, są tylko wyzwania (śmiech).

MK: Czekają nas zmiany w przepisach od nadchodzącego sezonu?
LO: Dopracowaliśmy kilka drobnych rzeczy. Najbardziej widocznymi zmianą będzie wprowadzenie kombinacji kobiet na mistrzostwa świata juniorów. Druga sprawa to bieg masowy w ramach Lillehammer Tour.
Pierwszego dnia Lillehammer Tour zawodnicy oddadzą jeden skok i pobiegną na pięć kilometrów. Następnego dnia wszyscy startują w biegu na 10 kilometrów. Następnie najlepsza pięćdziesiątka oddaje jeden skok. Oceniany przez sędziów pod względem stylu. Oczywiście będą też uwzględniane przeliczniki za wiatr i belkę. W zasadzie będzie to “Odwórcony Gundersen” w dosłownym znaczeniu tego wyrażenia. Turniej zostanie zwieńczony trzeciego dnia rywalizacją na 10 km metodą Gundersena.

MK: Czy kibice mogą spodziewać się, że zobaczą w najbliższym czasie zupełnie nowe konkurencje w kombinacji norweskiej?
LO: Obok tego, o czym wspomniałem przed chwilą, stale staramy się rozwijać rywalizację i szukamy takich rozwiązań na kolejne lata. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość.

MK: Jest pan dyrektorem Pucharu Świata od 2012 roku. Co uważa pan za swój największy sukces?
LO: Powiedziałbym, że rozwój kombinacji norweskiej kobiet, zrównoważony kalendarz i zasady.

Dziękuję za rozmowę.

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.