Katharina Liensberger, Linus Strasser i Victor Muffat-Jeandet mistrzami Europy służb mundurowych

21:01, 24.03.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 21:41, 26.03.2017

W dniach 21-23. marca we francuskim ośrodku Morzine miały miejsce 64. Mistrzostwa Europy funkcjonariuszy służby celnej i wojskowych, które znajdują się także w kalendarzu FIS. W konkurencjach narciarstwa alpejskiego - slalomie i slalomie gigancie - zawodnicy rywalizowali na stoku Pléney. W mistrzostwach brali udział alpejczycy z Francji, Włoch, Austrii i Niemiec znani z Pucharu Świata.

W takich krajach jak Francja, Niemcy, Włochy czy Austria jest to dość powszechne zjawisko, że sportowcy mają podpisane umowy z służbami mundurowymi. 22 marca odbyły się zawody w slalomie. W zmaganiach kobiet pierwsze miejsce zajęła 20-letnia Austriaczka Katharina Liensberger. Druga była jej rodaczka i rówieśniczka - Katharina Gallhuber, która przegrała walkę o zwycięstwo o 0,92 sek. Na miejscu trzecim sklasyfikowano Francuzkę Adeline Baud-Mugnier (+1,08 sek.). Pierwszego przejazdu nie ukończyły Manuela Moelgg i Anne-Sophie Barthet.

Wyniki slalomu kobiet

W slalomie mężczyzn najlepiej spisali się reprezentanci Niemiec. Zwyciężył Linus Strasser, który pokonał 0,98 sek. Dominika Stehle. Na trzeciej pozycji znalazł się francuski alpejczyk Alexis Pinturault (+1,21 sek.). Na zawodach pojawił się również zdobywca kryształowej kuli za wygraną w Pucharze Świata w skicrossie - Jean-Frederic Chapuis, ale nie ukończył on pierwszego przejazdu tak jak sześciu innych zawodników.

Wyniki slalomu mężczyzn

Nazajutrz przeprowadzono zawody w slalomie gigancie. Ponownie wśród kobiet najlepszy rezultat uzyskała Katharina Liensberger. Dopiero trzecie miejsce zajęła Tessa Worley (+1,42 sek.), która w poprzednią niedzielę odbierała małą kryształową kulę za wygranie klasyfikacji giganta w Pucharze Świata. Od Worley lepsza była jeszcze jej rodaczka Adeline Baud-Mugnier (+0,50 sek.), która ponownie zmieściła się wśród najlepszych trzech zawodniczek. W pierwszym przejeździe wypadły Niemki Viktoria Rebensburg i Michaela Wenig, a w drugim Stephanie Venier.

Wyniki slalomu giganta kobiet

Skoro Mistrzostwa odbywały się we Francji, to dla gospodarzy dobrze by było wygrać chociaż jedną konkurencję. Tak się stało w gigancie panów, w którym triumfował Victor Muffat-Jeandet. Tym razem na drugim stopniu podium wylądował Linus Strasser (+0,10 sek.). Trzecie miejsce zajął natomiast Włoch Florian Eisath (+0,42 sek.). Drugiego przejazdu nie ukończyli 2. gigancista PŚ Mathieu Faivre i 3. zawodnik klasyfikacji giganta w PŚ - Alexis Pinturault, a także vice-mistrz świata Roland Leitinger.